12 Lipiec 2020 16:35:47
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Zobacz temat
 Drukuj temat
Jaskinia Raj
emes
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05 lipiec 2010 16:38:57
Awatar

Główny administrator


Postów: 11
Data rejestracji: 25.03.10

Jaskinia Raj położona jest w gminie Chęciny (powiat kielecki, Góry Świętokrzyskie) na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Jest objęta ochroną (wraz z najbliższym otoczeniem) jako rezerwat przyrody nieożywionej "Jaskinia Raj" (powierzchnia: 7,76 ha; rok utworzenia: 1968; charakter rezerwatu: częściowy; przedmiot ochrony: wychodnie wapieni dewońskich, Jaskinia Raj z najbogatszą w Polsce szatą naciekową oraz namuliska z cennymi zabytkami archeologicznymi - info za Wikipedią).

www.jaskiniaraj.pl/UserFiles/Image/jaskiniaraj/4.jpg
W jaskini (fot. www.jaskiniaraj.pl)

Dojść do niej łatwo od parkingu położonego ok. 1km od drogi Kielce - Chęciny - Kraków (jest drogowskaz). Obok wejścia do jaskini przebiegają szlaki turystyczne: pieszy czerwony Kielce - Chęciny i rowerowy czarny "Szlak architektury obronnej po Województwie Świętokrzyskim" Końskie - Chęciny - Małogoszcz - ... - Sandomierz - Kielce.

www.jaskiniaraj.pl/UserFiles/Image/jaskiniaraj/mapa.jpg
Dojazd do jaskini (wg www.jaskiniaraj.pl)

www.sktj.pl/epimenides/inne/maps/raj.gif
Plan jaskini (według serwisu Epimenides)

Dane według serwisu Epimenides (http://www.sktj.p...raj_p.html):
Długość: 240 m.
Głębokość: 9,5 m. (-1.5, +8)
Wysokość otworów: 250, 256, 259 m. n.p.m.
Położenie otworów: Wzgórze Malik, Dobrzączka, Gmina Chęciny.

Jaskinia jest łatwo dostępna, posiada oświetlenie elektryczne (światłowodowe), udostępniona do zwiedzania pod opieką przewodnika (za opłatą, czas zwiedzania ok. 45 minut), temperatura we wnętrzu jaskini jest stała i wynosi ok. 9°C.

Trasa turystyczna ma długość ok. 180m, wejście prowadzi przez pawilon (kasa, lokal gastronomiczny, pamiątki, wydawnictwa). Zwiedzanie rozpoczyna się od obejrzenia wystawy w pawilonie muzealnym. Wystawa przedstawia geologię (głównie kras), historię odkrycia i badań jaskini, znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji przez naukowców.

www.jaskiniaraj.pl/UserFiles/Image/jaskiniaraj/1.jpg
Fragment ekspozycji w pawilonie muzealnym (fot. www.jaskiniaraj.pl)

www.jaskiniaraj.pl/UserFiles/Image/jaskiniaraj/11.jpg
Fragment ekspozycji w pawilonie muzealnym (fot. www.jaskiniaraj.pl)

www.jaskiniaraj.pl/UserFiles/Image/jaskiniaraj/2.jpg
Rodzina neandertalczyków (fot. www.jaskiniaraj.pl)

Z pawilonu do jaskini przechodzimy sztucznie przekopanym chodnikiem o długości ok. 20 metrów. Trasa zwiedzania wiedzie przez Komorę Wstępną (w jej górnej części znajduje się otwór, którym odkrywcy dostali się do jaskini), Komorę Złomisk (największa sala w jaskini), przez sztucznie przekopaną sztolnię do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek nad niewielkim jeziorkiem trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową (występują tu setki stalaktytów w różnych stadiach rozwoju - ich liczba sięga 200 na metr kwadratowy), przez Salę Wysoką z powrotem do Komory Wstępnej i wyjścia. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, "perły" jaskiniowe, jeziorka i "pola ryżowe".

Jaskinia została odkryta przypadkowo w roku 1963, w latach 1964-65 była eksplorowana przez geologów, powstał jej opis, plan i dokumentacja fotograficzna. W lipcu 1965 otwór jaskini został zabezpieczony kratą w celu zahamowania niekontrolowanego zwiedzania i postępującej dewastacji, zwłaszcza szaty naciekowej. W roku 1966 zapadła decyzja o udostępnieniu jaskini dla zorganizowanego zwiedzania i powstał wstępny projekt związanych z tym prac. W latach 1967-1972 trwały prace górnicze, budowlane i instalacyjne, równolegle prowadzono badania naukowe: geologiczne, archeologiczne, paleobotaniczne i paleozoologiczne. 10 maja 1972 nastąpiło uroczyste otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego.

Znaleziska archeologiczne z jaskini Raj należą do najważniejszych odkryć związanych z osadnictwem środkowopaleolitycznym (z ostatniego interglacjału - eemskiego i początku ostatniego glacjału - Würmu) w Regionie Świętokrzyskim. Wiążą się z człowiekiem neandertalskim, który kolonizował teren naszego kraju od południa w górę, by około 50 tys. lat temu pojawić się w dorzeczu Nidy, Kamiennej i Pilicy.
Pierwszy ważny artefakt (przedmiot celowo wykonany przez człowieka) - kość zwierzęcą dł. 25-30 cm. z kilkunastoma poprzecznymi nacięciami przyniósł do pracownika Działu Archeologii ówczesnego Muzeum Świętokrzyskiego, Zygmunta Pyzika, geolog - Tymoteusz Wróblewski. Następnie trafiła ona w ręce Janusza Krzysztofa Kozłowskiego z UJ, który podjął badania jaskini i prowadził je w latach 1967-69 (prace prowadzone były w części przyotworowej jaskini i na trasie wytyczonej dla potrzeb ruchu turystycznego). W trakcie badań odkrył dwa poziomy kulturowe (narzędzia krzemienne, kamienne i szczątki zwierząt) rozdzielone warstwą mułu, co świadczy o tym, że jaskinia była zasiedlona dwukrotnie z przerwą trwającą kilka tysięcy lat.
W dolnym poziomie znaleziono 345 wyrobów krzemiennych, w tym 65 narzędzi (głównie z krzemienia narzutowego, czekoladowego z okolic Orońska, najmniej z krzemienia szarego biało nakrapianego ze Świeciechowa koło Annopola, ponadto z innych rodzajów skał).
W górnym poziomie znaleziono 288 artefaktów w tym 62 narzędzia, poza tym ślady ognisk, kamienne rozcieracze do barwników i ślady barwników mineralnych: hematytu i limonitu oraz - przy wejściu do jaskini - około 200 poroży reniferów (prawdopodobnie pozostałości "zapory" wzniesionej w celach obronnych).
Oprócz tego w obydwu poziomach znajdowały się tysiące kości zwierzęcych (m.in. konia, renifera, nosorożca, wilka, mamuta, piżmowołu, pardwy i pieśca).
Poziom dolny reprezentuje kulturę szarencką (podobieństwo do stanowisk jaskiniowych z terenu byłej Jugosławii - Krapina, Veternica i Węgier - Subalyuk), poziom górny kulturę mustierską (analogie na Węgrzech - jaskinia Tata).
Edytowane przez emes dnia 08 lipiec 2010 21:27:21
 
http://www.rydno.com/
Przeskocz do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.05 6,197,969 Unikalnych wizyt