01 Grudzień 2021 03:33:24
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku będzie budować replikę XV-wiecznego żaglowca "Peter von Danzig"
Archeo-News - świat archeologii - ludzie, projekty, instytucje

Projekt budowy repliki średniowiecznego statku

Gdańskie Muzeum Archeologiczne planuje zbudować replikę średniowiecznego statku, którego załoga w kaperskiej wyprawie zdobyła m.in. przechowywany do dziś w Gdańsku obraz Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". Replika okrętu miałaby pełnić funkcję pływającego muzeum.

Statek ma mieć ok. 52 metrów długości i ok. 12 metrów szerokości. Wyposażony zostanie w trzy maszty, z których najwyższy będzie miał ok. 32 m wysokości i żagle o łącznej powierzchni blisko 750 m. kw. Jego szacunkowa ładowność to ok. 800 ton. W średniowieczu tego typu jednostka mogła zabrać na pokład nawet 400 osób.

"Do budowy okrętu chcemy zaangażować kowali, wyplataczy lin, szkutników i innych rzemieślników, którzy pracują tradycyjnymi metodami" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Henryk Paner.

"Peter von Danzig" ("Piotr z Gdańska", "Peter von Danczk", "Wielka Karawela") - model w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Źródło: Wiki Commons, autor: Maciej Szczepańczyk, lic. CC-BY-3.0.
"Peter von Danzig" - model w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Źródło: Wiki Commons, autor: Maciej Szczepańczyk, lic. CC-BY-3.0.

Placówka chce skupić wokół projektu zarówno indywidualnych rzemieślników, jak i ludzi skupionych w różnego rodzaju stowarzyszeniach czy innych organizacjach. "Mamy już choćby zapewnienie o pomocy współpracującego z nami od lat Stowarzyszenia Francuskich Mistrzów Dawnych Rzemiosł, czyli Kompanionów" - powiedział Paner dodając, że przychylny pomysłowi jest także samorząd województwa pomorskiego czy miejscowa Dyrekcja Lasów Państwowych, za której pośrednictwem można by pozyskać drewno na budowę okrętu.

Chęć współpracy zadeklarował także dyrektor gdańskiego Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin, który może pomóc w przygotowaniu dokładnego projektu statku. "Nie mamy szczegółowych danych dotyczących tego konkretnego okrętu, projekt powstanie w oparciu o informacje ze źródeł historycznych, w tym informacje o podobnych statkach z tamtego czasu" - wyjaśnił dyrektor.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Muzeum chce stworzyć dokładny model okrętu, najprawdopodobniej w skali 1:50. Prace przy samej replice statku miałyby rozpocząć się w 2013 roku.

Budowa okrętu będzie długofalowym przedsięwzięciem, które może zająć nawet około dziesięciu lat. Statek będzie powstawał na należącej do Muzeum działce znajdującej się niedaleko Motławy w historycznym centrum Gdańska. "Myślimy o postawieniu tam potężnego namiotu, pod którym w sezonie będzie działać coś w rodzaju miasteczka rzemieślniczego, w którym powstawać będą kolejne elementy okrętu" - wyjaśnił Paner.

Po zakończeniu budowy wewnątrz statku ma powstać coś w rodzaju muzeum. "Mogłaby to być ekspozycja pokazująca historię Gdańska jako miasta portowego. W jednym z pomieszczeń moglibyśmy też urządzić np. skarbiec, w którym znalazłyby się kopie drogocennych przedmiotów, jakie przewoził niegdyś statek" - poinformował Paner dodając, że okręt-muzeum mógłby pływać po różnych zakątkach przede wszystkim Europy, stanowiąc atrakcję turystyczną, a przy okazji swoistą reklamę Gdańska.

Okręt, którego replikę chce zbudować Muzeum, w 1462 roku przybył do Gdańska z ładunkiem soli, mięsa i masła. Należący do francuskiego armatora statek nazywał się "Pierre de La Rochelle", a przez ówczesnych gdańszczan nazwany został Wielką Karawelą.

Stojąc na redzie w gdańskim porcie statek został uszkodzony w czasie burzy: stracił główny maszt i został zacumowany na rzece Motławie, gdzie czekał na naprawę. Prace, na których przeprowadzenie zaciągnięto pożyczkę od gdańskich kupców, przeciągały się, w końcu remont przerwano, a opiekę nad statkiem przejęła Rada Miasta Gdańska, która podjęła się remontu karaweli. W jego efekcie karawelę przebudowano na statek wojenny wyposażony m.in. w kilkanaście dział oraz kusze. Okręt dostał też nowe imię - "Peter von Danzig".

W kwietniu 1473 roku statek pod dowództwem najsławniejszego wówczas gdańskiego żeglarza - Paula Benecke, zaopatrzonego w listy kaperskie (były one swoistym przyzwoleniem na piractwo - PAP) wystawionymi przez miasto Gdańsk, wypłynął na Bałtyk i zdobył statek o podwójnej nazwie "Św. Andrzej"/"Św. Mateusz" przewożący bardzo bogaty ładunek. Wśród zdobyczy były m.in. kobierce i klejnoty przeznaczone do pałacu papieża Sykstusa IV oraz - pozostający do dziś w Gdańsku, obraz Hansa Memlinga pt. "Sąd Ostateczny".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.03 6,560,476 Unikalnych wizyt