 Nowy program edukacyjny Muzeum w Krzemionkach
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki przygotowało dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów program edukacyjny prezentujący życie codzienne ludzi młodszej epoki kamienia oraz odsłaniający kulisy pracy archeologa.
Zajęcia będą odbywać się na terenie zrekonstruowanej wioski neolitycznej, której klimat w niepowtarzalny sposób przybliża atmosferę pradziejów. Grupy szkolne odwiedzające Muzeum mogą wziąć udział w lekcjach o różnorodnej tematyce.

Zajęcia pt. W neolitycznej osadzie wprowadzają dzieci w świat neolitycznych górników zamieszkujących osady nad Kamienną około 5000 lat temu. Uczestnicy dowiadują się jak ówcześnie zdobywano pożywienie, budowano domostwa, powstawały pierwsze rzemiosła i specjalizacje zawodowe, a także jak mógł wyglądać handel oraz wierzenia młodszej epoki kamienia. Lekcja prowadzona jest w formie wycieczki po wiosce, podczas której dzieci odwiedzają kolejne stanowiska i samodzielnie wykonują różne prace. Mogą np. sprawdzić działanie krzemiennego narzędzia, najprostszego żarna czy też przygotować naczynie ceramiczne bez użycia koła garncarskiego.


Lekcja muzealna Zawód Archeolog odkrywa przed dziećmi tajniki tego fascynującego zajęcia. Obejmuje ona prezentację najciekawszych odkryć archeologicznych ostatnich lat jak i zabawę w wykopaliska w specjalnie przygotowanym do tego celu wykopie archeologicznym. Młodzi adepci archeologii poznają tu różne techniki prac wykopaliskowych, dowiadują się też w jakim celu wykonuje się dokumentację prac badawczych i co dzieje się z zabytkami po wyjęciu ich z ziemi. Istotą lekcji jest też przekazanie zasad prawidłowego postępowania z przypadkowymi znaleziskami archeologicznymi.

Lekcje muzealne można, a nawet trzeba, połączyć ze zwiedzaniem prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, które są jednym z najwspanialszych zabytków archeologicznych Europy.
Więcej informacji na temat zajęć edukacyjnych można uzyskać pod numerem telefonu Muzeum w Krzemionkach: 669 970 489 lub 41 262 09 78. |