25 Listopad 2020 02:45:14
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

"Wyspa władców" - premiera filmu 21 września w TVP Historia
Archeo-News - popularyzacja archeologii

Premiera filmu "Wyspa władców" w TVP Historia

Premierowy pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Wyspa władców", opiewającego dzieje Ostrowa Lednickiego, gdzie przetrwały do naszych czasów pozostałości wielkich inwestycji Mieszka I i Bolesława Chrobrego odbędzie się 21 września o godz. 21.00 w TVP Historia - poinformował PAP Zdzisław Cozac, reżyser produkcji.

Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego i w oparciu o ich badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu na lednicki gród czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r.

Film o tym wyjątkowym w dziejach Polski miejscu powstał z inicjatywy prof. Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, który zaprosił reżysera do jego realizacji. Autorami scenariusza są Zdzisław Cozac i dr Janusz Górecki, archeolog z MPP. Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia.

Dzieje Ostrowa Lednickiego, kojarzonego z chrztem Mieszka I i wizytą cesarza Ottona III w roku 1000, są nadal przedmiotem sporów naukowców. Autor filmu poprosił o wypowiedzi do filmu tych z nich, którzy prowadzili badania lednickiej wyspy. Są wśród nich nie tylko wybitni archeolodzy, jak prof. Zofia Kurnatowska, czy prof. Andrzej Kola, ale także historycy, jak prof. Jerzy Strzelczyk, historycy sztuki, jak dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży i dr hab. Tomasz Węcławowicz, czy przedstawiciele innych dziedzin nauki, pomocnych współczesnej archeologii: prof. Marek Krąpiec - dendrochronolog, dr hab. Daniel Makowiecki - archeozoolog, prof. Tomasz Goslar - fizyk.

Oprócz naukowców z ośrodków w Poznaniu, Toruniu i Krakowie występują też m.in. dr Gerard Wilke z Kilonii, który badaniom lednickich mostów poświęcił większość swego życia i dr hab. Bogusław Więcek z Politechniki Łódzkiej, prezentujący pionierskie badania termowizyjne mieczy odkrytych na Lednicy.

"Do najtrudniejszych w realizacji produkcji należały zdjęcia podwodne, ukazujące pozostałości lednickich mostów sprzed tysiąca lat. Bardzo mała przejrzystość wód i zamulenie dna jeziora wymagały wielokrotnych prób filmowania od lata do zimy" - wyjaśnia Zdzisław Cozac.

Trudne były też inscenizacje przedstawiające Mieszka I z Dobrawą, Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III i sceny walk.

"Jednak pasjonaci z Drużyny Wojów Piastowskich 'Jantar' pod wodzą Alberta Kiszkurno, wywiązali się z tych zadań znakomicie. W filmie występuje również kilkudziesięciu odtwórców dawnych rzemiosł, którzy zaludnili osady na podgrodziu i w okolicy Jeziora Lednickiego. To mistrzowie w swoim fachu, którzy uświetniają festyny archeologiczne w całej Polsce" - dodaje reżyser.

Modelowanie i animowanie lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów to efekt pracy Wielkosława Staniszewskiego. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, m.in. jak wyglądałby pałac Mieszka I w dzisiejszym krajobrazie wyspy. Wirtualne wnętrza pałacu oraz kaplicy, w której umieszczono inscenizację hipotetycznego chrztu Mieszka I, to dzieło dr. Borysa Siewczyńskiego z zespołem studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Efekty specjalne, np. spalenie grodu w finale filmu, to obrazy wykreowane przez Marka Skrzecza, zarazem montażystę filmu.

Praca nad "Wyspą władców" trwała ponad rok. Wymagała ciągłej współpracy z naukowcami, jak i z pasjonatami odtwórstwa historycznego. "Przy okazji filmu oba te środowiska - do niedawna żyjące obok siebie - coraz bardziej się integrowały" - dodaje Cozac.

TVP Historia, która współfinansowała ostatni etap produkcji, zadeklarowała koprodukcję kolejnych realizacji w cyklu pt. "Tajemnice początków Polski", w reżyserii Zdzisława Cozaca. "Wyspa władców" to drugi film z tej serii. Pierwszy - "Trzcinica - karpacka Troja" zdobył 2 statuetki Światowida na Festiwalu Filmów Archeologicznych w 2010 roku, gdzie został przyjęty entuzjastycznie przez widownię.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Film można obejrzeć na stronie TVP.

Galeria zdjęć z planu filmowego na stronie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.01 6,314,826 Unikalnych wizyt