 "Piotrówka. Pamięć rodowodu." - wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Najciekawsze zabytki odkryte na terenie grodziska Piotrówka oraz okolicznych osiedli rozwijających się w IX-XV w. nad rzeką Mleczną od dzisiaj można oglądać na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wystawie obejrzeć będzie można m.in. średniowieczną biżuterię, militaria, przedmioty codziennego użytku, wyroby i narzędzia rzemieślników, tzw. 'importy' (przedmioty przywożone kupców z odległych krain), monety. Są wśród nich zabytki pozyskane w trakcie badań "milenijnych" w latach 1959-74 przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, a także obecnie prowadzonych prac wykopaliskowych (2009-2012).
Do najciekawszych zabytków z pewnością należy tzw. enkolpion - krzyż relikwiarzowy datowany na XI-XIII wiek, służący do przechowywania relikwii. Na jego awersie znajduje się reliefowy wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa, na rewersie zaś pięć medalionów z wizerunkami świętych.
- To prawdziwy unikat - powiedział Gazecie Wyborczej dyrektor muzeum Adam Zieleziński - Drugiego takiego na ziemiach polskich jak dotąd nie znaleziono. - Według doktor Joanny Kalagi to znalezisko nie ma u nas, czyli w kraju, żadnych analogii. Podobne krzyże relikwiarzowe znajdowane były na terenie Bizancjum - dodała Małgorzata Cieślak-Kopyt z działu archeologii radomskiego muzeum.
Wystawę uzupełniają bogato ilustrowane plansze obrazujące przemiany krajobrazu okolic Piotrówki, zabudowę grodu i okolicznych osiedli, strój średniowiecznych mieszkańców, ich zajęcia, rozrywki, rozwinięte rzemiosło i handel.
Przygotowane zostały również scenariusze lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży oraz filmy związane tematycznie z wystawą.
Wystawa przygotowana została przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Gminą Miasta Radom.
Wystawa czynna będzie do końca roku.
O wystawie na stronie internetowej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Galeria zdjęć > Gazeta.pl Radom - Muzeum pokaże prawdziwy unikat: krzyż relikwiarzowy |