 Spotkanie z epoką kamienia w Krzemionkach
Pokazy myślistwa epoki kamienia, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa, tkactwa neolitycznego, kultury duchowej w pradziejach oraz możliwość wzięcia udziału w zainscenizowanych badaniach - to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach II Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, które odbędą się w dniach 20-21 lipca w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki".
Muzealnicy zainicjowali wydarzenie w zeszłym roku. Pierwsza edycja odbyła się w 90 rocznicę odkrycia Krzemionek przez prof. Jana Samsonowicza. Główną atrakcją będą warsztaty i pokazy rzemiosła - archeologii eksperymentalnej w specjalnie zaaranżowanym osiedlu neolitycznym. Dla entuzjastów archeologii w czasie weekendu przewidziano oprowadzanie po niedostępnych na co dzień "kamieniołomie Klajmana" i lesie Baczyńskiego. Dla najmłodszych gości rezerwatu przygotowano eksperymentalny wykop archeologiczny z możliwością podpatrzenia pracy archeologa.
"Najbardziej wytrwałych zapraszamy na projekcje filmowe i wykład. Wyświetlimy dwa filmy o tematyce archeologicznej; 'Pierwszy flet' w reż. Jadrana Sterle oraz 'Trzcinica- Karpacka Troja' w reżyserii Zdzisława Cozaca. Natomiast dr Jerzy Tomasz Bąbel wygłosi wykład pod intrygującym tytułem 'Jak robiono człowieka w dawnych czasach. Rzecz o inicjacji'" - czytamy w zaproszeniu.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Kopalnie w rejonie Krzemionek były eksploatowane w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Wytwarzane przez górników krzemienne siekiery znajdowane są w odległości ponad 600 kilometrów od kopalń. W Krzemionkach zlokalizowano kilka tysięcy szybów połączonych siecią chodników. Część z nich udostępniono dla turystów. Teren uznano w 1994 roku za Pomnik Historii, a od 1995 roku także za rezerwat przyrodniczy.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce |