 Archeolodzy pod kierunkiem Andrzeja Krzyszowskiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w czasie badań pradziejowego cmentarzyska ciałopalnego w Wartosławiu (powiat szamotulski, województwo wielkopolskie) odkryli bogaty grób odlewnika z epoki brązu.
Pośród 80 grobów, z których większość była zniszczona lub częściowo uszkodzona, jeden okazał się być wyjątkowy. Grób (typu popielnicowego bez resztek stosu) zalegał najgłębiej, był największy i najliczniejszy w zabytki, zawierał pozostałości 4 lub 5 pięciu popielnic. Obok największej z popielnic oraz w dwóch naczyniach-przystawkach rozlokowane były przedmioty należące do wyposażenia metalurga - odlewnika z epoki brązu: dwie kamienne formy odlewnicze (prawdopodobnie do wyrobu elementów naszyjników), gliniany tygiel odlewniczy oraz kilka kamiennych przedmiotów o charakterze cyzelerskim (służących do wykańczania, dopracowywania wyrobów).
Na podstawie znalezionych naczyń i ich ornamentyki określono, że grób pochodzi z IV okresu epoki brązu, czyli ok. 1000-800 lat p.n.e.
Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce. |