18 Październik 2021 18:03:45
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

"Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu"
Archeo-News - książka

"Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu"

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu powstał katalog do stałej wystawy archeologicznej, prezentowanej w piwnicach zamkowych, pt. "Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu".

"Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu" - Monika Bajka

Na wystawie są eksponowane najważniejsze zabytki archeologiczne, odnalezione w Sandomierzu i okolicach, które jak najpełniej ilustrują dzieje osadnictwa na Ziemi Sandomierskiej od epoki kamienia po założenie średniowiecznego miasta. Zabytki te stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego regionu, który zajmuje istotne miejsce w archeologii ziem polskich - okolice Sandomierza ze względu na bogactwo i różnorodność stanowisk archeologicznych są nazywane "archeologicznym rajem". Do rozkwitu osadnictwa w tym rejonie, szczególnie w młodszej epoce kamienia, neolicie, przyczyniły się niezwykle korzystne warunki naturalne - żyzne ziemie i występujące w okolicy surowce naturalne, przede wszystkim różne gatunki krzemienia.

Na ekspozycji można zobaczyć kości zwierząt kopalnych - mamuta i nosorożca włochatego - znalezione w okolicach Sandomierza. Ważne miejsce zajmuje bogaty zbiór zabytków z epoki neolitu - naczynia, narzędzia krzemienne, kamienne, z obsydianu, z kości i z rogu oraz ozdoby z bursztynu czy muszli, a także rekonstrukcja grobu szkieletowego z bogatym zestawem darów grobowych. Wśród zabytków z epoki brązu na uwagę zasługuje wyposażenie grobu naczelnika plemienia ze Złotej, ozdoby z brązu i szklany paciorek z grobów pod kurhanem w Dacharzowie oraz broń i narzędzia z brązu. Wczesną epokę żelaza i okres wpływów rzymskich reprezentują m.in.: rekonstrukcja grobu podkloszowego, zabytki pochodzące z cmentarzyska ciałopalnego w Grzybowie (w tym ceramika, broń, narzędzia i ozdoby żelazne), monety rzymskie oraz część wyposażenia grobu wojownika-wodza z Sandomierza-Krakówki. Wśród zabytków wczesnośredniowiecznych znajdują się przedmioty pozyskane w obrębie osady na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu, miecz z Zawichostu, grot rogowy "tatarski" czy skarb denarów krzyżowych z Gnieszowic.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu - wystawa archeologiczna. Fot. Patryk Goszczyński.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu - wystawa archeologiczna. Fot. Patryk Goszczyński.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu - wystawa archeologiczna. Fot. Patryk Goszczyński.

Wystawa od stycznia 2011 roku istnieje w nowej aranżacji, została wzbogacona o najciekawsze obiekty, pozyskane do zbiorów muzealnych w ostatnich latach, na przykład wspomniane wyposażenie grobu ze Złotej, oraz uzupełniona o tablice informacyjne i prezentację zdjęć z badań wykopaliskowych, prowadzonych w ostatnich latach w Sandomierzu i okolicach.

Katalog zbiorów archeologicznych powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych przeszłością Ziemi Sandomierskiej. Czytelnikom, nie związanym zawodowo z archeologią, przybliża podstawowe informacje o dawnych epokach i kulturach archeologicznych. Ma za zadanie popularyzowanie wiedzy o archeologii regionu, najważniejszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych i z powodzeniem może pełnić rolę ilustrowanego przewodnika po archeologii Sandomierza i okolic. Wyjątkowość katalogu polega na tym, że został wydany w formie książkowej, na płycie DVD oraz w postaci strony internetowej, dostępnej pod adresem www.archeologia-sandomierz.pl. Katalog we wszystkich formach jest publikacją dwujęzyczną, wydaną w języku polskim i angielskim, zaś strona internetowa jest przystosowana do potrzeb osób niedowidzących.

Publikacja zawiera około 400 zdjęć ponad 730 zabytków, wykonanych w niespotykanej konwencji, których autorem jest sandomierski fotograf Patryk Goszczyński. Zabytki ukazane są chronologicznie tak, jak na wystawie w sandomierskim Zamku - od najstarszych z epoki kamienia, po eksponaty z okresu wczesnego średniowiecza. Są też pogrupowane na wytwory poszczególnych kultur archeologicznych. Przy każdej epoce i kulturze archeologicznej prezentację zdjęć z podpisami poprzedza krótki opis, przybliżający daną epokę czy społeczeństwo. W opisach znajdziemy też informacje o najważniejszych odkryciach i stanowiskach archeologicznych na Ziemi Sandomierskiej czy ciekawostki o prezentowanych na wystawie wytworach materialnych dawnych mieszkańców regionu.

Wśród osób, zaangażowanych w realizację projektu, znajdują się archeolodzy, których dorobek badawczy i naukowy związany jest w dużej mierze z Ziemią Sandomierską. Redaktorem naukowym katalogu jest dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jednocześnie Konserwator Zabytków Archeologicznych w Delegaturze w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Wprowadzenie do katalogu napisał prof. dr hab. Andrzej Buko, Dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, przez wiele lat prowadzący badania archeologiczne w Sandomierzu i jego okolicach, założyciel Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Autorką tekstów do katalogu, podpisów zdjęć oraz spisu ponad 730 obiektów, znajdujących się na wystawie, jest Monika Bajka z Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Publikacja w formie książkowej i na płycie DVD będzie rozprowadzana bezpłatnie do instytucji kultury i placówek naukowych w całej Polsce i poza jej granicami (m.in. do bibliotek Instytutów Archeologii), do bibliotek w województwie świętokrzyskim, a także wśród osób szczególnie zainteresowanych archeologią i przeszłością Ziemi Sandomierskiej.

Powstanie katalogu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet 2 Wspieranie działań muzealnych.

Monika Bajka, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Sandomierski Zamek - siedziba Muzeum Okręgowego. Fot. Patryk Goszczyński.

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,519,922 Unikalnych wizyt