 Polscy archeolodzy, pracujący pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, odkryli w Egipcie kamieniołomy, w których pozyskiwano wapień do budowy piramidy faraona Dżesera (XXVII stulecie p.n.e., okres panowania III dynastii).
Piramida schodkowa Dżesera jest datowana na ok. 2630-2611 p.n.e., zbudował ją Imhotep - najstarszy znany z imienia architekt.
 Piramida Schodkowa Dżesera w Sakkarze. Fot. Wikimedia Commons, autor: Gary Ku, lic. CC BY-SA 2.0.
Kamieniołomy zostały odkryte na zachód od tzw. "Suchej Fosy" - zagłębienia o szerokości 40 i głębokości 20 metrów, obiegającego dookoła piramidę. Ujawniono w nich liczne znaki kamieniarzy i ślady narzędzi.
Archeolodzy odnaleźli również pozostałości po świątyni, zbudowanej w części kamieniołomu po zakończeniu wydobycia, związanej z kultem pośmiertnym władcy, oraz naczynia i symbole religijne z okresu III dynastii - na przykład ogromny drewniany harpun (zdaniem badaczy symbol związany z walką dobra i zła - bogów Horusa i Seta).
Więcej: Onet.pl, Rp.pl
Rp.pl w artykule "Groby i piramida" (03-12-2010) informuje o kolejnych odkryciach w Sakkarze.
Pomiędzy "Sucha fosą" a murem otaczającym pierwotnie Piramidę Dżesera, po jej zachodniej stronie, odkryty został wykuty w skale szyb wiodący do komory grobowej dużej mastaby (mastaba to rodzaj grobowca mającego kształt ściętego ostrosłupa na prostokątnym planie, budowano je dla władców z I i II dynastii, później dla dostojników). Znaleziono w niej miniaturowe miedziane naczynia i narzędzia, prawdopodobnie mające charakter rytualny.
W części wyrobiska kamieniołomu, wyrównanej po zakończeniu budowy piramidy, archeolodzy natrafili na podziemną komorę ze znajdującymi się wewnątrz dwumetrowym, drewnianym harpunem oraz kośćmi dzikich zwierząt, m.in. hipopotama. Zdaniem prowadzącego prace prof. Karola Myśliwca prawdopodobnie odbywały się tu rytuały święta zwycięstwa Horusa, czyli faraona, symbolizowanego przez harpun, nad jego wrogiem Setem, symbolizowanym przez hipopotama i inne dzikie zwierzęta.
Archeolodzy wydobyli również kilkanaście znakomicie zachowanych mumii z cmentarzyska z czasów ptolemejskich, również zlokalizowanego na zachód od piramidy. |