 5 tys. monet, ważących ponad 15 kg znaleźli w Risan, w Czarnogórze, archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jeden z największych odkrytych dotychczas skarbów antycznych monet na świecie.
Monety wykonane ze srebra i brązu znajdowały się w dzbanie ukrytym pod podłogą domu, pod rumowiskiem powstałym po pożarze. Przed procesem konserwacji nie wszystkie można rozpoznać, ale na części z nich znajduje się wizerunek tajemniczego iliryjskiego króla Ballaiosa.
Archeolodzy ustalili, że dzban ukryty został w III wieku p.n.e., prawdopodobnie w 229 roku p.n.e. lub nieco wcześniej (w 229 r. p.n.e. antyczne iliryjskie miasto Rhizon, stanowiące ważny ośrodek polityczny i handlowy, zostało zniszczone przez Rzymian).
Odkrycie umożliwiło sprecyzowanie czasów władania w Ilirii Ballaiosa i umiejscowienie ich w III wieku p.n.e. - dotychczas przeważał pogląd, że sprawował on rządy w II wieku p.n.e.
Iliria (Illyria) to starożytna kraina nad Adriatykiem, obejmująca w przybliżeniu tereny dzisiejszej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Albanii i Macedonii. Od VII/VI wieku p.n.e. kolonia grecka, od 380 p.n.e. niezależne królestwo, w 168 p.n.e. podbite przez Rzymian stało się rzymską prowincją Illyricum.
Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce |