25 Styczeń 2021 17:08:47
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

2010 - dobry rok dla polskich archeologów - podsumowania, zestawienia, rankingi...
Archeo-News - popularyzacja archeologii

Początek roku to okazja do przeprowadzenia rankingów i podsumowań.

Najważniejsze odkrycia, badania, projekty i inne wydarzenia w archeologii polskiej i na świecie.PAP - Nauka w Polsce: Dobry rok dla polskich archeologów w kraju i za granicą.

"Mijający rok okazał się pasmem licznych odkryć dokonanych przez polskich archeologów. Spektakularnych znalezisk dokonano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Czarnogórze czy Egipcie. Odbyło się również szereg ważnych imprez promujących dokonania polskich archeologów i popularyzujących tę dziedzinę."

Na liście najważniejszych odkryć polskich archeologów znalazły się:

 • odkrycie jednego z największych dotąd skarbów antycznych - prawie 5 tysięcy monet, wiele wcześniej nieznanych i dotyczących nieznanego wcześniej króla iliryjskiego - w Risan w Czarnogórze (misja Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego),
 • odkrycie pierwszych w Polsce szczątków człowieka neandertalskiego w Jaskini Stajnia (dr Mikołaj Urbanowski),
 • odkrycie najstarszego znanego pochówku na obecnych terenach Polski w Jaskini Borsuka w okolicy Krakowa (dr Jarosław Wilczyński i dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz dr Anita Szczepanek - antropolog z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego),
 • odnalezienie w neolitycznych kopalniach krzemienia w Krzemionkach prahistorycznych narzędzi górniczych z kamienia, krzemienia i poroża, w tym kilofów o niespotykanych wcześniej formach (Artur Jedynak i Kamil Kaptur),
 • odkrycie kamieniołomów w Sakkarze w Egipcie, z których pozyskiwano wapień do budowy piramidy faraona Dżesera - najstarszej piramidy Egiptu (prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN),
 • odkrycie stajni w Tell El-Retaba w Delcie Nilu - jedynej jak dotąd rozpoznanej na terenie Egiptu stajni z III Okresu Przejściowego - 1069-664 lat p.n.e. (polsko-słowacka misja archeologiczna działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW).

Najważniejsze projekty popularyzujące archeologię:

 • I Festiwal Filmów Archeologicznych Kraków 2010,
 • konferencja popularnonaukowa "Przeszłość dla przyszłości. Najnowsze osiągnięcia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.",
 • projekt "Palmyra - Oaza Wyobraźni" - 50 lat obecności polskich archeologów w Syrii,
 • "Czy leci z nami archeolog?" - powstający film popularujący archeologię lotniczą,
 • "Przyjaciel faraonów" - powstający film poświęcony prof. Kazimierzowi Michałowskiemu, założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej,
 • sukces "Archeowieści" - popularnonaukowego blogu  - jednego z laureatów konkursu "Popularyzator Nauki 2010".

Do ważnych dla polskiej archeologii wydarzeń zaliczone zostały ponadto:

 • kontrowersje dotyczące identyfikacji odnalezionych we Fromborku domniemanych szczątków Mikołaja Kopernika,
 • oraz nowe technologie prezentowane na konferencjach "Cyfrowa Przeszłość. Standardy digitalizacji dziedzictwa archeologicznego." na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz "Metody geofizyczne w archeologii polskiej." w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

2010 rok w polskiej archeologii - 10 najważniejszych wydarzeń według magazynu "Archeologia Żywa" (Polska ArcheoTOP 10 2010) ilustrowanych dobrymi zdjęciami (źródło: Odkrywcy.pl):

 1. Ząb Neandertalczyka - trzy zęby trzonowe, odkryte w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to pierwsze szczątki neandertalczyków znalezione w Polsce i jednocześnie w ogóle najstarsze ludzkie szczątki odkryto w naszym kraju. 
 2. Badania nad kulturą Chiribaya (Peru) - odkrycia polskich archeologów na cmentarzysku w El Pino są znamienne z dwóch powodów: dzięki nim wiemy więcej na temat jednej z ostatnich słabo poznanych przedinkaskich kultur południowego Peru oraz dlatego, że tym odkryciem polscy archeolodzy symbolicznie wkraczają w nowy obszar poszukiwań i mocno zaznaczają swoją obecność w Ameryce Południowej. 
 3. Powrót dziedzictwa Pomorza do Szczecina - do Polski powróciło kilkaset zabytków, które w wyniku zawieruchy wojennej trafiły na teren Niemiec, w tym prawdziwe archeologiczne rarytasy i dzieła sztuki. Są wśród nich złote monety, prahistoryczna biżuteria i bursztynowy niedźwiadek. 
 4. I Festiwal Filmów Archeologicznych, który zorganizowano w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, otworzył nowe perspektywy w upowszechnianiu i promowaniu dziedzictwa archeologicznego Polski oraz naszych badań archeologicznych, prowadzonych zarówno w kraju, jaki i za granicą. 
 5. Podziemny Rynek w Krakowie - jak twierdzą jego twórcy, jest to największe podziemne muzeum na świecie. Ale też ekspozycja pod rynkiem w Krakowie rzeczywiście przenosi współczesne polskie muzealnictwo archeologiczne w XXI wiek.
 6. Skansen "Karpacka Troja" - najpierw skansen został doszczętnie zniszczony przez powódź. W czerwcu wody pobliskiej rzeki zniszczyły pawilon wystawowy, dwie zrekonstruowane wioski, ogrodzenie, drogi, parking, instalacje... A potem całość jeszcze gruntowniej odbudowano. Prace nad "Karpacką Troją" w Trzcinicy (woj. podkarpackie) to przykład, z jaką determinacją można walczyć o placówki, które w niebanalny sposób popularyzują wiedzę archeologiczną. 
 7. Festiwal w Lądzie - w minionym roku odbyła się VI już edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Tym razem hasłem imprezy było: Misje, kościoły i klasztory. Festiwal w Lądzie zasługuje na uznanie ze względu na umiejętne połączenie ze sobą dwóch światów: nauki i tzw. rekonstruktorów. 
 8. Odkrycie kurhanu w Hagar el-Beida - wykopaliska dokończono mimo niesprzyjających warunków: zastrajkowali robotnicy, a archeolodzy dostali list z pogróżkami. Mimo to zespół dr. Marka Chłodnickiego zakończył badania wielkiego meroickiego kurhanu w miejscowości Hagar el-Beida w Sudanie - i to z jakim sukcesem. 
 9. Kościół w Czermnie - odkrycie fundamentów romańskiego kościoła w okolicach wsi Czermno na Lubelszczyźnie to dowód na to, jak skuteczne mogą być nowoczesne, nieinwazyjne metody badań archeologicznych. Właśnie dzięki nim potwierdzono lokalizację Czerwienia - głównego ośrodka Grodów Czerwieńskich. 
 10. Skarb monet z Risan - monet jest prawie 5 tys. i łącznie ważą ponad 15 kg. Ten wielki skarb srebrnych i brązowych numizmatów znalazł zespół pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka, prowadzący wykopaliska w Risan w Czarnogórze. To jedno z największych znalezisk antycznych monet na świecie. 

Archeowieści

Najciekawsze odkrycia w kraju:

 1. Odkrycie pierwszych szczątków "polskich" neandertalczyków z jaskini Stajnia.
 2. Skarb (srebrne monety i fragmenty biżuterii z XI wieku) z okolic Iławy.
 3. Odnalezione ślady obecności pod Cieszynem Homo erectus sprzed 800 tys. lat.
 4. Odnalezienie reliktów kościoła w Czermnie.
 5. Odkrycia w Dzielnicy: neolityczny posążek i najstarsze żyto w Polsce.
 6. Prehistoryczny grób ze Szczytnej (wyjątkowo bogaty w zabytki sprzed ponad 6 tys. lat).
 7. Pochówek dziecka z jaskini Borsuka (najstarszy znany pochówek w Polsce).
 8. Brama grodziska z 900 roku w Tumie.
 9. (ex aequo) Sambijska biżuteria i rzymskie naczynie szklane - importy na cmentarzysku w Weklicach oraz wczesnośredniowieczna łaźnia z Brzezia w Małopolsce.

Najciekawsze polskie odkrycia za granicą:

 1. Karawanseraj z Tell Arbid i obalenie hipotezy o prawie całkowitym wyludnieniu północnej Mezopotamii pod koniec III tysiąclecia p.n.e.
 2. Kamieniołomy budowniczych najstarszej piramidy świata - piramidy Dżesera w Sakkarze w Egipcie.
 3. Skarb monet z Risan w Czarnogórze.
 4. Rzymski fort w Bałakławie na Krymie.
 5. Prehistoryczna osada z V tys. p.n.e. w rejonie As-Sabbiya w Kuwejcie.

Supermózg.Gazeta.pl: najciekawsze odkrycia polskich archeologów w 2010 roku (i dobre zdjęcia).

"Mijający rok okazał się bardzo udany dla polskich archeologów. Nadzwyczajnych znalezisk dokonano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Czarnogórze i Egipcie." 

 1. Skarb monet odkryty w Risan w Czarnogórze.
 2. Polski neandertalczyk - pierwsze znane szczątki człowieka neandertalskiego z Jaskini Stajnia.
 3. Pierwszy polski pochówek - grób dziecka sprzed najpewniej 27,5 tys. lat z Jaskini Borsuka.
 4. Kunszt paleolitycznych jubilerów - kolekcja 112 zawieszek wykonanych z z zębów zwierzęcych z Jaskini Borsuka.
 5. Prehistoryczne narzędzia górnicze z neolitycznych kopalni krzemienia w Krzemionkach.
 6. Starożytna stajnia w Tell El-Retaba w Delcie Nilu w Egipcie.
 7. Wapień dla faraona Dżesera - pozostałości po kamieniołomach, z których pozyskiwano wapień do budowy najstarszej piramidy Egiptu.
 8. Udany rok archeologii - zrealizowano wiele szeroko zakrojonych projektów popularyzujących archeologię. Padł również pierwszy klaps filmu dokumentalnego o twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierzu Michałowskim w reżyserii Władysława Jurkowa.

PAP - Nauka w Polsce: Rok 2010 w polskiej i światowej nauce.

Na liście najważniejszych wydarzeń w minionym roku znalazły się między innymi:

 • W nieczynnym kamieniołomie, w Górach Świętokrzyskich naukowcy z Polskiego Instytutu Geologicznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego odkryli skamieniałości i odciski stóp czworonożnych kręgowców lądowych (tetrapodów). Odkryte tropy okazały się starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Wyniki polskich badań opublikowano w prestiżowym tygodniku naukowym "Nature".
 • Naukowcy poznali genom neandertalczyka. Dzięki temu byli w stanie ustalić, że ludzie i neandertalczycy mogli sporadycznie krzyżować się ze sobą.
 • Naukowcy znaleźli w regionie Afar w Etiopii szkielet sprzed 3,6 mln lat, należący do Australopithecus afarensis - tego samego gatunku, co szkielet słynnej Lucy, żyjącej 3,2 mln lat temu.
 • Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego wykopali w Czarnogórze naczynie z 5 tysiącami monet ze srebra i brązu, ważących ponad 15 kg. To jeden z największych odkrytych dotychczas skarbów antycznych monet na świecie.
 • Naukowcy PAN odkryli w Egipcie 46 nieznanych stanowisk archeologicznych - datowanych od dolnego paleolitu po późny neolit. Najcenniejsze okazało się znalezisko w rejonie oazy Fajum. Archeolodzy natknęli się tam na olbrzymią liczbę kości.
 • Geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego znaleźli na Suwalszczyźnie wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. To europejski fenomen przyrodniczy i najzimniejsze skały w Europie. Zgodnie z prawami geotermii im głębiej wwiercimy się w skorupę ziemską, tym na gorętsze skały natrafimy. Paradoksalnie na zbadanym terenie temperatura zamiast rosnąć, wraz z głębokością - maleje.
 • Pozostałości po łaźni odkryto w Brzeziu (Małopolska), w obrębie wczesnośredniowiecznej osady. To unikatowe odkrycie w skali polskiej archeologii. Przykłady łaźni Słowian były dotychczas znane przede wszystkim z arabskich źródeł pisanych.
 • Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dra Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dra Jana Macieja Wagi. Badacze znaleźli półprodukty i narzędzia wykonane 800 tysięcy lat temu ręką praczłowieka - Homo erectusa. Materiały odkryto w okolicach Kończyc (Ziemia Cieszyńska).
 • Nowy gatunek człowieka odkryto na Syberii. To rewolucyjne odkrycie było możliwe dzięki zsekwencjonowaniu DNA pobranego z palca liczącego 30 tys. lat, a odnalezionego w syberyjskiej jaskini. Od nazwy jaskini hominidy nazwano denisowianami. Denisowianie żyli obok neandertalczyków i krzyżowali się z naszym gatunkiem, czyli Homo sapiens.

"Archaeology Magazine" (najpopularniejsze czasopismo archeologiczne na świecie, dwumiesięcznik, USA)

Top 10 Discoveries of 2010 - 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2010 roku:

 • grobowiec Hekatomnosa (ojca Mauzoloza pochowanego w zaliczanym do siedmiu starożytnych cudów świata "Mauzoleum w Halikarnasie") z 390 r. p. n. e. odkryty w Milas w Turcji,
 • odnalezienie paleolitycznych narzędzi kamiennych datowanych na okres między 130.000 a 700.000 lat p.n.e. w Plakias na Krecie,
 • odkrycie nienaruszonego grobowca władcy Majów z ok. 350-400 r. n.e. pod piramidą El Diablo w ruinach El Zotz w Gwatemali,
 • odkrycie dwóch starożytnych kompleksów piramid z ok. 800 r. p.n.e. w pobliżu miasta Jaen w Puszczy Amazońskiej w Peru,
 • odnalezienie wraku brytyjskiego żaglowca HMS "Investigator" z 1853 roku w Mercy Bay, jednej z zatok kanadyjskiej Wyspy Banksa (Archipelag Arktyczny),
 • rozkodowanie 60 procent genomu neandertalczyka - pozwoliło to m.in. ustalić, że ludzie i neandertalczycy mogli sporadycznie krzyżować się ze sobą,
 • wyniki badań grobów noworodków w Tophet w Tunezji, które pozwoliły stwierdzić, że cmentarz nie powstał w wyniku masowych ofiar składanych przez Kartagińczyków, a był efektem wysokiej śmiertelności noworodków i młodszych dzieci,
 • odnalezienie fragmentów szkieletu "Kadanuumuu" - przedstawiciela Australopithecus afarensis sprzed 3,6 mln lat w etiopskim Woranso-Mille w Etiopii,
 • odnalezienie pozostałości kościoła z 1608 roku w Jamestown w stanie Wirginia w USA - najstarszego kościoła w Ameryce Północnej w pierwszej stałej osadzie angielskich kolonizatorów,
 • opracowanie nowej nieinwazyjnej metody datowania radiowęglowego obiektów organicznych, pozwalającej na wykonanie badania bez widocznych zmian próbki, przez chemika Martina Rowe (dotychczas fragment próbki w procesie badania ulegał zniszczeniu).

"Nature" (jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie)

Wśród najważniejszych wydarzeń naukowych i przyrodniczych 2010 roku znalazły się publikacje wyników badań dowodzących, że człowiek współczesny (Homo sapiens) krzyżował się z przedstawicielami dwóch wymarłych gałęzi ludzkiej rodziny hominidów - Neandertalczykami i Denisowianami.

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.01 6,347,884 Unikalnych wizyt