25 Styczeń 2021 18:04:10
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

"Starożytne Peru" - pierwsza polska monografia na temat dziejów Andów Centralnych
Archeo-News - popularyzacja archeologii

Pierwsza polska monografia nt. dziejów Andów Centralnych

W Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się publikacja "Starożytne Peru", prezentująca historię rozwoju cywilizacyjnego ludności zamieszkującej dzisiejsze tereny Peru, zachodniej Boliwii i północnego Chile. Jej autorem jest prof. Józef Szykulski.W Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się publikacja "Starożytne Peru", prezentująca historię rozwoju cywilizacyjnego ludności zamieszkującej dzisiejsze tereny Peru, zachodniej Boliwii i północnego Chile. Jej autorem jest prof. Józef Szykulski - pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec od 25 lat aktywnie uczestniczy w badaniach archeologicznych na obszarze Nowego Świata.

Praca jest kierowana do szerokiego grona czytelników, co gwarantować ma jej ukazanie się w prestiżowej Złotej Serii UWr, która ma promować naukę w większym kręgu zainteresowanych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu merytorycznego.

Książka obejmuje szeroki zakres chronologiczny - od momentu wkroczenia pierwszych osadników do Ameryki po początek okresu kolonialnego w XVI wieku, kiedy państwo Inków podbili hiszpańscy konkwistadorzy. Autor szerzej przybliża skomplikowaną problematykę związaną z zasiedleniem Nowego Świata i skłania się ku twierdzeniu, że pierwsi ludzie pojawili się tam odpowiednio w Ameryce Północnej ok. 30 - 21 tys. lat temu i Południowej ok. 14 tys. lat temu.

Szykulski roztrząsa tę tematykę w oparciu o najnowsze wyniki badań archeologicznych, antropologicznych i genetycznych. Z uwagi na to, że jak dotąd brak podobnej publikacji w polskim piśmiennictwie, autor wiele uwagi poświęca uporządkowaniu i wyjaśnieniu terminów określających chronologię czy zjawiska kulturowe Andów Centralnych - do dziś naukowcy nie uzgodnili jednorodnego nazewnictwa odnoszącego się do wielu etapów dziejów Peru.

Atutem wydawnictwa jest duża liczba kolorowych fotosów ilustrujących obecny stan starożytnych świątyń, piramid (również z lotu ptaka), wielobarwne naczynia ceramiczne o fantazyjnych kształtach i inne zabytki. Z pomocą rzutów izometrycznych ukazano rekonstrukcje imponujących kompleksów świątynnych. Zamieszczono także liczne reprodukcje kart ksiąg z okresu kolonialnego ukazujących społeczeństwo w ostatnich etapach funkcjonowania królestwa inkaskiego. Zagadnienia chronologiczne zaprezentowano z pomocą przejrzystych tabel. Nawigację po książce ułatwia obszerny indeks nazw geograficznych. Niekwestionowaną zaletą "Starożytnego Peru" jest jego aktualność. Opublikowano sporą liczbę dotychczas nigdzie wcześniej niepublikowanych materiałów, z których część pozyskał autor w czasie pracy naukowej w Peru i Boliwii.

Oprócz dokładnego opisu poszczególnych kultur archeologicznych, Szykulski przybliża realia pracy w terenie. "Pracujący w Andach archeolodzy do dzisiaj zobowiązani są przez swoich indiańskich pracowników do finansowania ceremonii określanej mianem chaya, mającej uśmierzyć ewentualny gniew bogini Pachamamy" - pisze.

Wielokrotnie na kartach książki autor podkreśla niewątpliwe zasługi polskich naukowców na polu archeologii, etnologii i historii Nowego Świata z ośrodków akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. "Wykształciła się na nich duża grupa młodych badaczy, którzy coraz intensywniej włączają się w działalność naukową zarówno na obszarze dawnego prekolumbijskiego Peru, jak i innych krajów kontynentu" - pisze Szykulski.

Autor wymienia również pionierów polskich badań w Peru, a wśród nich inżyniera Władysława Klugera. To ze zgromadzonej przez niego kolekcji ponad 1000 zabytków w 2. poł XIX wieku w Peru, powstała w 2008 roku stała wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

W publikacji nie pominięto opisu jednego z najciekawszych fenomenów w dziejach Andów, jakim było stworzenie słynnych geoglifów (gigantyczne wzory widoczne z lotu ptaka) wykonanych również przez przedstawicieli kultury Nasca w pierwszych wiekach naszej ery. "Na temat chronologii i ich przeznaczenia istnieje olbrzymia różnorodność hipotez, od solidnie ugruntowanych teorii naukowych aż po niewyobrażalny absurd" - wyjaśnia autor.

Książka jest kolejną, udaną - obok niedawno wydanej publikacji "W krainie czerni i czerwieni. Kultury prekolumbijskiej Mezoameryki" autorstwa Justyny Olko i Jarosława Źrałki (WUW 2008) - próbą usystematyzowania w polskim piśmiennictwie dziejów kultur Nowego Świata dokonaną przez polskiego naukowca.

Publikacja ukazała się dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,347,940 Unikalnych wizyt