23 Październik 2020 03:56:31
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na imprezę otwarcia w czerwcowy długi weekend
Archeo-News - archeo-turystyka

Wielkie odliczanie w Karpackiej Troi rozpoczęte

We środę 16 marca pozostało już tylko 100 dni do otwarcia Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy. W dniach 24-26 czerwca 2011 r. Karpacką Troję czeka najważniejszy egzamin kończący niemal 14-letni okres starań o powstanie obiektu. W tych dniach placówkę zwiedzą pierwsi turyści.

Pomysł budowy skansenu archeologicznego w Trzcinicy narodził się w 1998 r. Jego bezpośrednia realizacja możliwa była jednak dopiero w 2007 r. W ciągu niespełna 4 lat powstał obiekt, który ma odmienić wizerunek skansenów archeologicznych w Polsce, wprowadzając elementy nowoczesne, spełniające współczesne standardy muzealnicze, które wdrożone zostały przede wszystkim z myślą o wygodzie turystów.

W Karpackiej Troi trwają prace nad montażem zarówno ekspozycji stałej w pawilonie wystawowym, jak i wyposażaniem zrekonstruowanych chat z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Równolegle uzgadniane są ostatnie szczegóły dotyczące imprezy otwarcia obiektu, która odbędzie się w czerwcowy długi weekend, w dniach 24-26 czerwca 2011 r. Ostateczny program imprezy znany będzie do końca miesiąca. Do końca marca ruszyć ma także specjalna strona internetowa poświęcona otwarciu Karpackiej Troi, na której publikowane będą najważniejsze informacje związane z wydarzeniem.

Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" - Karpacka Troja - TrzcinicaJuż dzisiaj organizatorzy zdradzają jednak pewne szczegóły dotyczące tego programu. Koncentrował się on będzie wokół dwóch najważniejszych wydarzeń. W sobotę i niedzielę (25-26 czerwca 2011 r.) odbędzie się 1. edycja plenerowej imprezy archeologicznej noszącej nazwę Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" w Trzcinicy. Festiwal, organizowany co roku, będzie jedną z największych imprez archeologicznych w Polsce.

W jego programie znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej. Jak wyjaśnia Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych "twarzy" grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę kolejnych edycji - pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu i z obecnością w Trzcinicy ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) oraz kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.), druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego (770-1030 n.e.). Logotyp festiwalu przedstawia profile dwóch wojowników - po lewej wojownika "otomańskiego", po prawej słowiańskiego woja.

Na wieczór poprzedzający Festiwal (piątek, 24 czerwca 2011 r.) organizatorzy przygotowują natomiast specjalną niespodziankę, która ma na długo zapaść w pamięci widzów. Będzie to niezwykłe widowisko plenerowe łączące naturalną scenerię górującego nad doliną grodu oraz zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami teatralnymi historycznych wydarzeń sprzed 1000, 3500, a nawet 4100 lat w wykonaniu odtwórców ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów. Podczas widowiska wykorzystane zostaną współczesne środki prezentacji oświetleniowych i multimedialnych, w tym projekcja specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, który stanowić będzie tło do rozgrywających się na oczach widzów scen. Dzięki tym elementom gród w Trzcinicy najpierw wyłoni się z mroku dziejów, aby następnie rozwinąć się, zmienić swoje oblicze, a w końcowym akcie ulec zagładzie. Będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego w niespotykany dotychczas sposób zaprezentowany zostanie temat najstarszych dziejów ziem polskich. Do prac nad jego przygotowaniem Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprosiło Zdzisława Cozaca - reżysera, z którym muzealnicy współpracowali już wcześniej przy okazji produkcji filmu dokumentalnego pt. "Trzcinica - Karpacka Troja". Poprzednim razem współpraca ta przyniosła ogromny sukces w postaci atrakcyjnego dokumentu, docenionego zarówno przez środowiska archeologiczne i filmowe, jak również przez szeroką rzeszę widzów. Organizatorzy wydarzenia przekonani są, że rezultaty prac nad widowiskiem przyniosą równie pozytywny, zaskakujący efekt.


O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieścić się będą najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna "Salka Małego Odkrywcy" przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.


Źródło: Karpacka Troja

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.01 6,291,227 Unikalnych wizyt