25 Styczeń 2021 18:29:03
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

"Płock wczesnośredniowieczny" - kolejny tom w serii "Origines Polonorum"
Archeo-News - popularyzacja archeologii

Ukazała się monografia wczesnośredniowiecznego Płocka

"Płock wczesnośredniowieczny", czwarty tom w serii "Origines Polonorum", redakcja naukowa: Andrzej Gołembnik, autorzy rozdziałów: Maciej Trzeciecki, Aneta Bukowska, Andrzej Gołembnik, Zbigniew Polak. Fot. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej "Płock wczesnośredniowieczny" to tytuł monumentalnego tomu, który ukazał się w serii Origines Polonorum nakładem Wydawnictwa TRIO we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN. Publikacja została sfinansowana w całości przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

To czwarty tom w serii Origines Polonorum. Pierwszy pt. "Wczesnośredniowieczny ośrodek miejski w Lublinie. Studium rozwoju przestrzennego" ukazał się w 2006 roku. Wieloletni cykl wydawniczy jest rezultatem zrealizowanego kilka lat temu projektu badawczego KBN "Ziemie polskie na przełomie tysiącleci". Jego celem było opracowanie i zweryfikowanie wyników prac wykopaliskowych rozpoczętych jeszcze w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Dzięki wsparciu Fundacji ten bogaty materiał źródłowy jest sukcesywnie udostępniany szerszemu gronu badaczy i pasjonatów wczesnych etapów historii państwa polskiego.

Opublikowana praca na temat Płocka jest publikacją zbiorową pod redakcją naukową Andrzeja Gołembnika. We wstępie czytamy, że główną ideą przyświecającą naukowcom było uporządkowanie stanu wiedzy o początkach Płocka i skorygowanie często pojawiających się w literaturze błędnych tez. Do projektu zaproszono nie tylko archeologów. Wśród autorów są również historycy sztuki, mediewista, jak również absolwent Politechniki Szczecińskiej. "Uzyskane wyniki pokazują dobitnie, jak ważna jest równorzędna współpraca przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych w studiach nad złożonymi zagadnieniami początków i rozwoju miasta" - pisze we wprowadzeniu redaktor tomu.

Publikacja obejmuje okres od momentu powstania grodowego zespołu osadniczego aż do okrzepnięcia struktury średniowiecznego Płocka. Oprócz ustaleń archeologicznych i wynikających z nich datowań, zaprezentowano także wyniki badań geomorfologicznych i topograficznych. Wśród postawionych przez autorów pytań badawczych do najważniejszych należą dociekania o przyczyny powstania miasta akurat w tej lokalizacji. Zdecydowanie odrzucono lobbowaną wcześniej wersję o usytuowaniu w miejscu przyszłego Płocka centrum kultu pogańskiego. Naukowcy prezentują w tomie tezę, która wskazuje na zasiedlenie obszaru ze względu na jego walory obronne i dominującą pozycję w krajobrazie. Szczególnie ważki jest rozdział traktujący o włączeniu obszaru Mazowsza do państwa Piastów. Mimo że nadal daleko jest do rozwiązania tego problemu, to artykuł pretenduje do usystematyzowania obecnego stanu wiedzy.

W dalszej części tomu przedstawiono nowe wyniki szczegółowych analiz przestrzennych Wzgórza Tumskiego. "Wynik jest zaskakujący, a niektóre z wniosków pozwalają widzieć formę wczesnopiastowskich grodów w nowym świetle, i to nie tylko w skali lokalnej" - uważa redaktor tomu. Autorzy kolejno rozprawiają się z dawnymi interpretacjami poszczególnych konstrukcji, począwszy od tzw. "palatium Bolesława Chrobrego" po relikty katedry romańskiej. Jednak z wniosków jasno wynika, że trudności w interpretacji spowodowane są słabym rozpoznaniem archeologicznym badanego obszaru.

Sporo miejsca poświęcono także kształtowaniu się osadnictwa przylegającego do grodu płockiego. W kolejnym rozdziale mediewista omówił i zweryfikował ustalenia płynące ze źródeł historycznych i archeologicznych.

W tomie zamieszczono kilkaset rycin, z czego kilkadziesiąt barwnych. Publikacja jest wydana w języku polskim, jednak jest również anglojęzyczny skrót każdego rozdziału. Podpisy pod ilustracje są dwujęzyczne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Dotychczas w serii "Origines Polonorum" ukazały się: "Lublin wczesnośredniowieczny" (autorstwa Andrzeja Rozwałki, Rafała Niedźwiadka i Marka Stasiaka), "Kołobrzeg. Wczesne miasto nad Bałtykiem" (praca zbiorowa) oraz "Przemyśl wczesnośredniowieczny" (pod redakcją Ewy Sosnowskiej).

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,347,987 Unikalnych wizyt