Warszawa: "Arche(o)typy" - archeologiczna wystawa w Złotych Tarasach
Dodane przez emes dnia 11 styczeń 2012 00:05:17
Foto: NID. Źródło: PAP - Nauka w Polsce. "Arche(o)typy" to tytuł ekspozycji prezentowanej od 4 stycznia w warszawskiej galerii handlowej Złote Terasy. Interesujące zestawienie zabytków sprzed tysięcy lat ze współczesnymi przedmiotami ma zwrócić uwagę odbiorców i uświadamiać, w jak dużym zakresie współcześni twórcy i projektanci czerpią inspirację oraz pomysły z naszego dorobku kulturowego. Ekspozycja prezentuje również bezprecedensowy w skali europejskiej konserwatorski program ratowniczych badań archeologicznych: w miejscach budowy dróg krajowych i autostrad od 1996 r., prowadzone są prace archeologiczne. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 15 stycznia, w godzinach otwarcia galerii handlowej Złote Tarasy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. >>>
Treść rozszerzona

Archeologiczna wystawa w Złotych Tarasach w Warszawie

"Arche(o)typy" to tytuł ekspozycji prezentowanej od 4 stycznia w warszawskiej galerii handlowej Złote Terasy. Wystawa zestawia obok siebie dawne przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz współczesną biżuterię i przedmioty codziennego użytku - poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy NID.

Foto: NID. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Interesujące zestawienie zabytków sprzed tysięcy lat ze współczesnymi przedmiotami ma zwrócić uwagę odbiorców i uświadamiać, w jak dużym zakresie współcześni twórcy i projektanci czerpią inspirację oraz pomysły z naszego dorobku kulturowego. Zaprezentowane zdjęcia mają za zadanie przenieść w czasy najdawniejsze, odkrywając jednocześnie znaczenie i wpływ dziedzictwa archeologicznego oraz kulturowego na naszą codzienność.

Ekspozycja prezentuje również bezprecedensowy w skali europejskiej konserwatorski program ratowniczych badań archeologicznych. W miejscach budowy dróg krajowych i autostrad od 1996 r., prowadzone są prace archeologiczne. Ich celem jest ochrona obiektów narażonych na zniszczenie w trakcie prac budowlanych. Dzięki pracom archeologicznym możliwe jest także odkrywanie przeszłości, stanowiącej podstawę tożsamości.

Foto: NID. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Foto: NID. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Organizatorami wystawy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 15 stycznia, w godzinach otwarcia galerii handlowej Złote Tarasy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce