Poznań: "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru" - prelekcja w Muzeum Archeologicznym
Dodane przez emes dnia 17 styczeń 2012 11:13:51
Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru", na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Prof. Józef Szykulski z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia o godz. 11.00 prelekcję "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru", na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Archeolog rozpoczął w 2008 roku szeroko zakrojony "Projekt Tambo" na terenie południowej części Peru na obszarze dorzecza Río Tambo, obejmującego strefę pograniczną południowo-peruwiańskich departamentów Arequipa i Moquegua. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych. W czasie wykładu w Poznaniu badacz skupi się na najnowszych odkryciach z ostatniego sezonu. >>>
Treść rozszerzona

Wykład wybitnego badacza Peru w Poznaniu

Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru", na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach.Prof. Józef Szykulski z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję "Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru", na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Archeolog rozpoczął w 2008 roku szeroko zakrojony "Projekt Tambo" na terenie południowej części Peru na obszarze dorzecza Río Tambo, obejmującego strefę pograniczną południowo-peruwiańskich departamentów Arequipa i Moquegua. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych. W czasie wykładu w Poznaniu badacz skupi się na najnowszych odkryciach z ostatniego sezonu.

Prof. Józef Szykulski specjalizuje się w problematyce archeologii Ameryki Łacińskiej, głównie strefy Andów. Studiował we Wrocławiu i Warszawie, gdzie pod kierownictwem prof. A. Wiercińskiego (Uniwersytet Warszawski) napisał pracę magisterską dotyczącą prekolumbijskiego Meksyku. W roku 1990 doktoryzował się w Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn pracą La ceramica de San Agustin - Colombia, a we Wrocławiu uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

W roku 1994 otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie-Peru oraz honorowe obywatelstwo miasta Mollendo w Peru. Od roku 2007 jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał w uczelniach Polski (Wrocław, Warszawa), Niemiec (Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn), Włochy (Turyn), Kolumbii (Universidad Nacional i Universidad Central w Bogocie) oraz Peru (Universidad Catolica de Santa Maria i Universidad Nacional San Agustin w Arequipie).

Prof. Józef Szykulski, fot. Projekt Tambo. Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Prof. Szykulski od ponad 25 lat działa naukowo na obszarze Nowego Świata. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego, w dorzeczu górnej i środkowej Magdaleny (Kolumbia), w basenie jeziora Titicaca, w Andach Amazońskich płn. Peru, a także we wschodniej Boliwii (Projekt Samaipata). W latach 1993 - 2002 kierował międzynarodowym projektem Churajon w południowym Peru, w roku 2009 projektem Toro Muerto (Peru), a od roku 2008 kieruje pracami badawczymi Projektu Tambo, przedsięwzięcia realizowanego przez wrocławską Alma Mater w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Archeolog jest też autorem kilkudziesięciu publikacji popularyzatorskich i naukowych, w tym również kilku prac monograficznych. W 2010 roku Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowała w ramach Złotej Serii książkę "Starożytne Peru". To pierwsze polskojęzyczne kompendium na temat najwcześniejszych dziejów Andów Centralnych.

Profesor Szykulski jest członkiem licznych międzynarodowych gremiów naukowych, w tym również Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, a także redaktorem naczelnym wychodzącej w Peru serii wydawniczej "Tambo. Boletin de Arqueologia".

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00

Źródło: PAP - Nauka w Polsce