Powstaje film o prof. Kazimierzu Michałowskim - "Przyjaciel faraonów"
Dodane przez emes dnia 09 wrzesień 2010 12:35:13
Powstaje film pt. "Przyjaciel faraonów", poświęcony prof. Kazimierzowi Michałowskiemu, założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Film reżyseruje Władysław Jurkow, zakończenie produkcji planowane jest na jesień 2011, emisja w telewizji publicznej odbędzie się w grudniu 2011 roku, w 110. rocznicę urodzin prof. Michałowskiego. >>>
Treść rozszerzona

Powstaje film pt. "Przyjaciel faraonów", poświęcony prof. Kazimierzowi Michałowskiemu, założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej.

Film reżyseruje Władysław Jurkow, zakończenie produkcji planowane jest na jesień 2011, emisja w telewizji publicznej odbędzie się w grudniu 2011 roku, w 110. rocznicę urodzin prof. Michałowskiego.

Prof. Kazimierz Michałowski (1901-1981) był z wykształcenia archeologiem, egiptologiem i historykiem sztuki. Założył Katedrę Archeologii Śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1937 roku został kierownikiem pierwszej polskiej ekspedycji badawczej w Egipcie działającej we współpracy z Francuzami. W 1959 roku założył w Kairze Stację Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW noszące imię jego założyciela), która co roku koordynuje działania licznych polskich misji archeologicznych i konserwatorskich.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce