37 tys. osób odwiedziło XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów"
Dodane przez emes dnia 25 wrzesień 2012 21:57:01
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Fot. Michał Surma. Ponad 37 tys. osób odwiedziło w ciągu ubiegłego tygodnia Biskupin (woj. kujawsko-pomorskie), by wziąć udział w 18. Festynie Archeologicznym. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem "Polska Piastów". Po serii "międzynarodowych" tematów w ubiegłych latach, w tym roku organizatorzy postawili na historię Polski, a okazją do tego była budowa rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej, badanej w latach 50. >>>
Treść rozszerzona

37 tys. osób odwiedziło Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Ponad 37 tys. osób odwiedziło w ciągu ubiegłego tygodnia Biskupin (woj. kujawsko-pomorskie), by wziąć udział w 18. Festynie Archeologicznym, który zakończył się w niedzielę. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem "Polska Piastów".

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Fot. Michał Surma.
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Fot. Michał Surma.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Po serii "międzynarodowych" tematów w ubiegłych latach, w tym roku organizatorzy postawili na historię Polski, a okazją do tego była budowa rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej, badanej w latach 50.

Na stanowisku archeologicznym z epoki wczesnopiastowskiej naukowcy przeprowadzali szereg eksperymentów archeologicznych związanych m.in. z pędzeniem dziegciu, wędzeniem ryb w jamach czy lepieniem ceramiki, a wyniki badań archeologicznych opublikowane zostały w 1957 r. przez Włodzimierza i Zoję Szafrańskich.

W ubiegłym roku, na terenie skansenu zrekonstruowano trzynaście obiektów "piastowskich" ustawionych w kształcie okolnicy, a dwa ostatnie były budowane w trakcie festynu.

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej. Fot. Michał Surma.

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej. Fot. Michał Surma.
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". 
Rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej.
Fot. Michał Surma.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

"Rekonstrukcje połączono z takimi zawodami jak młynarz, kowal, rybak, rolnik itd. Obiekt ten łączony jest ze wzmianką w bulli Innocentego II z 1136 roku, która wymienia miejscowość Stari Biskupici wraz z imionami kilkunastu osadników i teraz zwiedzający mogli ich odwiedzić" - przypomniał Wiesław Zajączkowski, dyrektor skansenu i muzeum w Biskupinie.

Podczas festynu występowały zespoły muzyczne oraz inscenizowano obrzędy związane z życiem mieszkańców, porami roku i różnymi wierzeniami. W ciągu dziewięciu dni, codziennie, odbywały się także inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów.

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Fot. Michał Surma.
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Fot. Michał Surma.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Na scenie Percival. Fot. Michał Surma.
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów". Na scenie "Percival".
Fot. Michał Surma.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

W pawilonie muzealnym na wystawie "Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca" zwiedzający zobaczyli plon wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W nietypowych aranżacjach, przy dźwiękach z pól i lasów, można było poznać opowieść o dziejach okolic Chełmna z czasów poprzedzających lokację tego miasta.

Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia.

Już w 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.

Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Tematyka przyszłorocznej imprezy nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie także odwoływać się będzie do dziejów ziem obecnej Polski.

PAP - Nauka w Polsce