"Odkryj wyspę skarbów!" - VII Weekend z Historią na Ostrowie Tumskim w Poznaniu - 29-30 września
Dodane przez emes dnia 27 wrzesień 2012 10:52:46
"Odkryj wyspę skarbów!" - VII Weekend z Historią na Ostrowie Tumskim w Poznaniu - 29-30 września Poznańskiej "wyspie skarbów" - Ostrowowi Tumskiemu - poświęcony jest organizowany w ostatni weekend września w Poznaniu VII Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. W trakcie imprezy swoje skarby pokaże Muzeum Archidiecezjalne, Archiwum Archidiecezjalne, będzie też m.in. możliwość zwiedzenia podziemi katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty romańskiej świątyni i grobowców królewskich. W sobotni wieczór chętni wezmą udział w warsztatach robienia lampionów, które później oświetlą skarby Ostrowa. Zaplanowano gry i warsztaty dla dzieci, plenerowy spektakl Teatru Usta Usta Republika "Luminaria" oraz "Zmroczną wycieczkę", w trakcie której prezentowane będą sensacyjne dzieje Poznania. Przygotowano też tzw. geocaching, zabawę w poszukiwanie skarbów - ukrytych skrytek, które można namierzać przy pomocy GPS. >>>
Treść rozszerzona

W Poznaniu od soboty VII Weekend z Historią

Poznańskiej "wyspie skarbów" - Ostrowowi Tumskiemu - poświęcony jest organizowany w ostatni weekend września w Poznaniu VII Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Impreza rusza w sobotę.

"Nasze hasło 'Odkryj wyspę skarbów!', nawiązuje do wysepki na Warcie, gdzie przez tysiąc lat skarby gromadzili książęta i biskupi. W ten weekend chcemy poznaniakom i turystom uchylić wieko tej skrzyni ze skarbami. Sobota adresowana jest do miejskich odkrywców, wszystkich tych, którzy są zainteresowani eksploracją zabytkowej przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Dla tych osób przygotowaliśmy prelekcje i wycieczki. Niedziela przygotowywana jest pod kątem wizyt rodzin z dziećmi - dlatego stawiamy na naukę i zabawę" - powiedział we wtorek Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

W trakcie imprezy swoje skarby pokaże Muzeum Archidiecezjalne, Archiwum Archidiecezjalne, będzie też m.in. możliwość zwiedzenia podziemi katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty romańskiej świątyni i grobowców królewskich.

W sobotni wieczór chętni wezmą udział w warsztatach robienia lampionów, które później oświetlą skarby Ostrowa. Zaplanowano też gry miejskie, plenerowy spektakl Teatru Usta Usta Republika "Luminaria" oraz "Zmroczną wycieczkę", w trakcie której prezentowane będą sensacyjne dzieje Poznania. Przygotowano też tzw. geocaching, zabawę w poszukiwanie skarbów - ukrytych skrytek, które można namierzać przy pomocy GPS.

"Dla przeciętnego poznaniaka katedra jest tym kościołem mijanym, gdy się jedzie w stronę Śródki, rzadko kto na Ostrowie Tumskim gości. To nadal nieodkryte miejsce ma w sobie niesamowity potencjał. Świadomość poznaniaków dotycząca tego miejsca jest niska, zwłaszcza w kontekście początków państwa polskiego" - uznał Małolepszy.

 

"Odkryj wyspę skarbów!" - VII Weekend z Historią na Ostrowie Tumskim w Poznaniu - 29-30 września

Poprzednie "Weekendy z Historią" w Poznaniu poświęcone były Dzielnicy Zamkowej, historii polskiego hymnu, tradycjom akademickim miasta oraz tajemnic Biblioteki Raczyńskich i jej fundatorów. Jedna z imprez była też już poświęcona Ostrowowi Tumskiemu w kontekście miejsca związanego z początkami państwowości polskiej oraz narodzin Kościoła na ziemiach polskich.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie części Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Ostrów Tumski w Poznaniu. Fot. Wikimedia Commons, autor: Radomil, lic. CC-BY-SA-3.0.
Ostrów Tumski w Poznaniu. Fot. Wikimedia Commons, autor: Radomil, lic. CC-BY-SA-3.0.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

VII Weekend z Historią - program