Inscenizacja Dziadów w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu, 4 listopada 2012
Dodane przez emes dnia 25 październik 2012 21:37:20
Maski (karaboszki) symbolizujące duchy zmarłych. Fot. Wikimedia Commons, autor: Gibich/www.R-K-P.prv.pl, lic. CC-BY-3.0. 4 listopada w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu (woj. Wielkopolskie) odbędzie się w ramach "Niedzieli w Muzeum" widowisko przedstawiające słowiańskie święto przodków, czyli tzw. Dziady. Klimat i atmosferę dawnych obrzędów przybliży inscenizacja w wykonaniu Sławomira "Radbora" Uty. Spotkanie zakończy koncert muzyki folk-metalowej w wykonaniu zespołu Perunwit wspieranego na scenie przez członków zespołu Percival Schuttenbach i Radbora. Początek o godz. 17.00. >>>
Treść rozszerzona

Inscenizacja Dziadów w Gieczu

4 listopada w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu (woj. Wielkopolskie) odbędzie się w ramach "Niedzieli w Muzeum" widowisko przedstawiające słowiańskie święto przodków - poinformował dr Dariusz Błaszczyk, pracownik placówki.

Maski (karaboszki) symbolizujące duchy zmarłych. Fot. Wikimedia Commons, autor: Gibich/www.R-K-P.prv.pl, lic. CC-BY-3.0.Jesień to czas zamierania przyrody, nieprzypadkowo różne ludy, w tym dawni Słowianie, obchodziły wówczas święto zmarłych przodków. Klimat i atmosferę dawnych obrzędów ku czci zmarłych przybliży uczestnikom listopadowego spotkania w Rezerwacie inscenizacja w wykonaniu Sławomira Uty (Radbora) z projektu "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata".

"Wszyscy, którzy w listopadowy wieczór przybędą na gród w Gieczu będą mogli wziąć udział w rekonstrukcji słowiańskiego pogrzebu oraz obrzędu przywoływania duchów zmarłych przodków, czyli tzw. Dziadów" - zachęca dr Błaszczyk.

Niedzielne spotkanie w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu na Grodziszczku zakończy koncert muzyki folk-metalowej w wykonaniu zespołu Perunwit wspieranego na scenie przez członków zespołu Percival Schuttenbach i Radbora.

Muzealnicy zapraszają również na kolejną imprezę - ostatnią w tym roku "Niedzielę w Muzeum" w Gieczu, która odbędzie się 2 grudnia. Będzie to spotkanie nawiązujące do dawnego słowiańskiego święta o nazwie Gody.

Projekt "Niedziela w muzeum" to cykl spotkań edukacyjno-rekreacyjnych odbywających się w każda pierwszą niedzielę miesiąca w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu. Spotkania nawiązują do słowiańskiego roku obrzędowego i odbywają się od maja do grudnia. Ich celem jest zapoznanie uczestników z różnymi aspektami życia i wierzeń słowiańskich przodków.

Początek listopadowego spotkania o godz. 17.00.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce