"Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011", czyli o odkryciach polskich archeologów w Egipcie
Dodane przez emes dnia 09 listopad 2012 21:09:12
Książka o badaniach w Tell el-Farcha - "Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011"; Muzeum Archeologiczne w Poznaniu; redakcja: dr Marek Chłodnicki, prof. Krzysztof M. Ciałowicz, dr Agnieszka Mączyńska. Fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. "Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011" to tytuł książki prezentującej dotychczasowe wyniki badań zespołu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzącego wykopaliska na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Wydawcą książki jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W tomie można znaleźć kompleksowe informacje na temat najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych przez Polską Archeologiczną Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu w latach 1998-2011, podczas 14 sezonów wykopaliskowych. Na 460 kolorowych stronach w 27 rozdziałach przedstawione zostały nie tylko zabytki odkryte na stanowisku, ale także ich szersze interpretacje, uzupełnione o wyniki specjalistycznych analiz. >>>
Treść rozszerzona

"Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011", czyli po angielsku o odkryciach polskich archeologów w Egipcie

Książka o badaniach w Tell el-Farcha - "Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011"; Muzeum Archeologiczne w Poznaniu; redakcja: dr Marek Chłodnicki, prof. Krzysztof M. Ciałowicz, dr Agnieszka Mączyńska. Fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu."Tell el-Farkha I. Excavations 1998-2011" to tytuł anglojęzycznej książki prezentującej dotychczasowe wyniki badań zespołu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Archeologii UJ prowadzącego wykopaliska na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie.

"To pierwsza tak kompleksowa prezentacja naukowa stanowiska, które wciąż wnosi wiele informacji na temat powstania zjednoczonego państwa egipskiego" - informuje dr Agnieszka Mączyńska, jeden z redaktorów tomu. Pozostali to dr Marek Chłodnicki i prof. Krzysztof M. Ciałowicz.

Wydawcą książki jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W tomie można znaleźć kompleksowe informacje na temat najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych przez Polską Archeologiczną Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu w latach 1998-2011, podczas 14 sezonów wykopaliskowych.

"Na 460 kolorowych stronach w 27 rozdziałach przedstawiliśmy nie tylko zabytki odkryte na stanowisku, ale także ich szersze interpretacje, uzupełnione o wyniki specjalistycznych analiz naukowych" - dodaje dr Mączyńska.

Publikacja nie jest przeznaczona na sprzedaż. Jej cały nakład jest przeznaczony dla badaczy zajmujących się wczesnymi fazami starożytnego Egiptu. Część trafi do bibliotek znajdujących się na całym świecie, z którymi Muzeum Archeologiczne w Poznaniu prowadzi wymianę międzybiblioteczną.

"W ten sposób umożliwimy jak najszerszy dostęp do wyników prac polskich archeologów na świecie" – przekonuje dr Mączyńska.

Publikację została przygotowana w ramach działań promocyjnych projektu "Delta Nilu jako centrum wymiany międzykulturowej pomiędzy Górnym Egiptem a południowym Lewantem w 4 tysiącleciu p.n.e.", finansowego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu Pomost - Powroty.

O stanowisku w Tell el-Farcha zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy odkryto tam jedne z najstarszych na świecie centrów browarniczych, dwie złote figury sprzed ponad 5 tys. lat ukazujące ówczesnych władców, niezwykle bogate depozyty świątynne, na które składają się arcydzieła wczesnej sztuki Egiptu. O znaczeniu odkryć świadczy fakt, że część z artefaktów wykopanych przez Polaków, obecnie prezentowana jest w słynnym Muzeum Egipskim w Kairze.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce