"Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne" mają 20 lat
Dodane przez emes dnia 14 listopad 2012 09:32:20
20-lecie działalności periodyku "Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne" i 80-lecie urodzin jego pomysłodawczyni - prof. Zofii Kurnatowskiej obchodzili wielkopolscy archeolodzy 7 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Z tej okazji zorganizowano sesję "Czas wielkich przemian - archeologia wielkopolska na przestrzeni 20 lat działalności Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych".20-lecie działalności periodyku "Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne" i 80-lecie urodzin jego pomysłodawczyni - prof. Zofii Kurnatowskiej obchodzili wielkopolscy archeolodzy 7 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Z tej okazji zorganizowano sesję "Czas wielkich przemian - archeologia wielkopolska na przestrzeni 20 lat działalności Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych". W 2012 roku mija 20 lat od momentu ukazania się pierwszego tomu "Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych", czasopisma prezentującego na bieżąco efekty prac wykopaliskowych prowadzonych w Wielkopolsce. Podczas całodniowej sesji archeolodzy prześledzili dorobek nauki w regionie i podsumowali jej dokonania. Badacze rozważali również dalsze kierunki jej rozwoju. >>>
Treść rozszerzona

Uroczysty jubileusz wielkopolskich archeologów

20-lecie działalności periodyku "Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne" i 80-lecie urodzin jego pomysłodawczyni - prof. Zofii Kurnatowskiej obchodzili wielkopolscy archeolodzy 7 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Z tej okazji zorganizowano sesję "Czas wielkich przemian - archeologia wielkopolska na przestrzeni 20 lat działalności Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych".

W 2012 roku mija 20 lat od momentu ukazania się pierwszego tomu "Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych", czasopisma prezentującego na bieżąco efekty prac wykopaliskowych prowadzonych w Wielkopolsce. Podczas całodniowej sesji archeolodzy prześledzili dorobek nauki w regionie i podsumowali jej dokonania. Badacze rozważali również dalsze kierunki jej rozwoju.

Podniosłym i uroczystym akcentem było przekazanie najnowszego, 13 tomu periodyku prof. Zofii Kurnatowskiej - pierwszej prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP) oraz wieloletniej redaktor "Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych" wydawanych właśnie przez SNAP.

Prof. Zbigniew Kobyliński, obecny prezes organizacji, podkreślił w czasie otwarcia spotkania, że prof. Kurnatowska jest jedną z największych postaci współczesnej polskiej archeologii. Wymieniał liczne osiągnięcia badaczki na polu archeologii i zdobyte laury, w tym nagrodę za osiągnięcia naukowe imienia prof. Józefa Kostrzewskiego czy nagrodę Orła Lednickiego.

Inne wystąpienia były poświęcone różnorodnym zagadnieniom - od popularyzacji archeologii, przez prezentację polityki urzędu konserwatorskiego w Wielkopolsce czy przyrostowi bazy źródłowej w archeologii wielkopolskiej w kontekście wielkich inwestycji drogowych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce