"Złoty Smok" dla polskiego filmu "Tajemnica grobu Kopernika" na festiwalu w Chinach
Dodane przez emes dnia 24 wrzesień 2010 00:32:08
fot. www.aktualnosci.pan.plPolski film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" zdobył nagrodę Złotego Smoka - "Golden Dragon" na festiwalu China International Conference of Science and Education Producers Meeting w Suzhou w Chinach, w kategorii naukowych filmów archeologicznych. >>>
Treść rozszerzona

Polski film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" zdobył nagrodę Złotego Smoka - "Golden Dragon" na festiwalu w Chinach, w kategorii naukowych filmów archeologicznych.

Odbywający się w tym roku w dniach 17 - 20 września Festiwal China International Conference of Science and Education Producers Meeting w Suzhou w Chinach uznawany jest za najważniejszą w Azji imprezę poświęconą filmom naukowym. "Golden Dragon" jest najwyższą nagrodą w każdej z sześciu festiwalowych kategorii (Natura i środowisko, Życie i medycyna, Archeologia, Odkrycia i wynalazki, Ludzie, Edukacja).

Film "Tajemnica Grobu Kopernika" w reż. Michała Juszczakiewicza jest efektem pięciu lat dokumentacji prowadzonych przez polsko-szwedzki zespół naukowców poszukiwań, badań oraz identyfikacji pochówku polskiego astronoma (więcej na ten temat: Odkrycie szczątków, badania, kontrowersje i drugi pogrzeb Mikołaja Kopernika).

Filmowcy, towarzysząc badaczom, zarejestrowali unikalne momenty, m.in. odkrycie szczątków we Fromborku, ich pierwsze oględziny, moment znalezienia w Uppsali włosów należących do astronoma i inne.

Więcej: PAP - Portal Historyczny, PAN - Aktualności i Wydarzenia