Zmarł Piotr Parandowski
Dodane przez emes dnia 07 styczeń 2013 10:45:29
Nie żyje Piotr Parandowski - pisarz, archeolog i filmowiec. Od trzydziestu lat towarzyszył z kamerą pracom polskich archeologów i konserwatorów, realizując filmy dokumentalne m.in. w Egipcie, Sudanie i Syrii. Zmarł 28 grudnia 2012 r. w wieku 68 lat. >>>
Treść rozszerzona

Zmarł Piotr Parandowski

Nie żyje Piotr Parandowski - pisarz, archeolog i filmowiec. Był synem autora słynnej w Polsce "Mitologii" - Jana Parandowskiego. Zmarł 28 grudnia 2012 r. w wieku 68 lat - poinformowało na stronie internetowej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Zmarły był wieloletnim współpracownikiem tej instytucji.

Piotr Parandowski (1944 - 2012) był z wykształcenia archeologiem. Od trzydziestu lat towarzyszył z kamerą pracom polskich archeologów i konserwatorów, realizując filmy dokumentalne m.in. w Egipcie, Sudanie i Syrii - np. "Spotkanie z architekturą Egiptu" (1975), "Malowidła z Faras" (1987), "Dziennik Sudański" (2005).

W 2008 roku wydał książkę zawierającą wiele wątków autobiograficznych - "Mitologia wspomnień". Sporo miejsca zajmuje w niej opis dzieciństwa i młodości, kiedy autor miał możliwość poznać wybitne osobistości ze świata literatury, w tym Tuwimów. Książkę poświęcił pamięci swoich rodziców.

Pierwsza książka "Nie ma, a jest" (2001) zawiera eseje opisujące rozliczne podróże Parandowskiego, które odbywał m.in. w czasie realizowania zdjęć do filmów. Zarówno narrację filmów, jak i publikacji cechuje charakterystyczny poetycki styl doceniany przez wielu widzów i czytelników.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce