"Egipski sen" - czasowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Dodane przez emes dnia 11 styczeń 2013 10:14:29
"Egipski sen" - czasowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w ramach cyklu "Bliskie spotkania z…". Główną atrakcję wystawy stanowi dokładna rekonstrukcja łoża staroegipskiego i podgłówka, które można nie tylko obejrzeć, ale również skorzystać z nich i przekonać, czy starożytni sypiali wygodnie. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego. Fot. MA w Poznaniu / tjmarciniak.pl.Czasową wystawę zatytułowaną "Egipski sen" prezentującą zagadnienie snu w starożytnym Egipcie otwarto w poznańskim Muzeum Archeologicznym w ramach cyklu "Bliskie spotkania z…". Główną atrakcję wystawy stanowi dokładna rekonstrukcja łoża staroegipskiego i podgłówka, które można nie tylko obejrzeć, ale również skorzystać z nich i przekonać, czy starożytni sypiali wygodnie. Oprócz kopii zabytków przygotowano plansze i prezentację multimedialną, przedstawiające egipskie obyczaje i wierzenia związane ze snem. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego. >>>
Treść rozszerzona

Interaktywna wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Czasową wystawę zatytułowaną "Egipski sen" prezentującą zagadnienie snu w starożytnym Egipcie otwarto w poznańskim Muzeum Archeologicznym w ramach cyklu "Bliskie spotkania z…". Ekspozycja będzie czynna do końca lutego.

"Egipski sen" - czasowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w ramach cyklu "Bliskie spotkania z…". Główną atrakcję wystawy stanowi dokładna rekonstrukcja łoża staroegipskiego i podgłówka, które można nie tylko obejrzeć, ale również skorzystać z nich i przekonać, czy starożytni sypiali wygodnie. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego. Fot. MA w Poznaniu / tjmarciniak.pl.Główną atrakcję wystawy stanowi dokładna rekonstrukcja łoża staroegipskiego i podgłówka, które można nie tylko obejrzeć, ale również skorzystać z nich i przekonać, czy starożytni sypiali wygodnie.

Oprócz kopii zabytków przygotowano plansze i prezentację multimedialną, przedstawiające egipskie obyczaje i wierzenia związane ze snem. Jak się okazuje sen odgrywał istotną rolę również przy podejmowaniu ważnych decyzji na dworze faraona. Każdy ze zwiedzających może zagłębić się również w lekturze senników, a nawet wziąć do domu specjalnie przygotowany sennik egipski "z przymrużeniem oka".

Jak informują organizatorzy, stworzenie wystawy o egipskim śnie jest, wbrew pozorom, zadaniem karkołomnym. "Dość paradoksalnie Egipcjanie, którzy przedstawiali w zasadzie cały otaczający świat, w swej sztuce rzadko ukazywali śpiących ludzi. Może było to rodzajem tabu, związanego ze znaczeniem snu jako metafory śmierci. Znamy jednak wyobrażenia śpiących, czy drzemiących strażników. Jedno z nich jest nawet elementem starożytnego 'komiksu'. W jednym z grobowców ukazano tragarzy, przynoszących dzbany z winem do magazynu i zbudzonego odźwiernego, który gorliwie zaprzecza, jakoby zdarzyło mu się przysnąć w pracy..." – czytamy w komunikacie na temat ekspozycji.

Partnerem przedsięwzięcia jest firma tjmarciniak.pl, która wykonała fotografie wystawy.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce