"Studia nad Truso. Tom 1 - Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008"
Dodane przez emes dnia 18 styczeń 2013 11:53:17
"Studia nad Truso. Tom 1 - Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008". Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk. Fot. MAH w Elblągu.Truso to jedyne znane na terenach Polski skandynawskie emporium handlowe z okresu średniowiecza, zlokalizowane w rejonie Elbląga. Trzyczęściowy Tom I kompleksowego opracowania naukowego badań nad osadą zatytułowany "Studia nad Truso. Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008" miał swoją premierę 17 stycznia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie w Warszawie. Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymają tę publikację ponosząc jedynie koszty przesyłki. Muzeum już zapowiada kontynuację serii - w tomie drugim będzie mowa o rogownictwie w Truso, w kolejnym omówione zostanie rozplanowanie osady i analiza zabytków ceramicznych. >>>
Treść rozszerzona

W Warszawie promocja książki o Truso

Truso to jedyne znane na terenach Polski skandynawskie emporium handlowe z okresu średniowiecza, zlokalizowane w rejonie Elbląga. Pierwszy tom kompleksowego opracowania naukowego badań nad osadą miał swoją premierę 17 stycznia w Warszawie.

"Studia nad Truso. Tom 1 - Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008". Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk. Fot. MAH w Elblągu."Studia nad Truso. Tom 1 - Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008" to pełna nazwa trzyczęściowej publikacji pierwszego tomu studiów. Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk.

"Jest to publikacja dla fachowców, mająca docelowo przedstawić pełen stan badań nad wikińską osadą Truso. Tom pierwszy omawia wyniki badań z części osady, przebadanej podczas prac nad rozbudową drogi krajowej nr 7" - informuje Tomasz Gliniecki kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymają tę publikację ponosząc jedynie koszty przesyłki. Muzeum już zapowiada kontynuację serii - w tomie drugim będzie mowa o rogownictwie w Truso, w kolejnym omówione zostanie rozplanowanie osady i analiza zabytków ceramicznych.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, które zainaugurowało nową serię wydawniczą wspólnie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Truso odkryto 30 lat temu, ale już kilkaset lat temu rozpalało wyobraźnię poszukiwaczy. Do tego czasu znane było wyłącznie z relacji Wulfestana - anglosaskiego żeglarza, który w ostatnim dziesięcioleciu IX wieku trafił tam drogą morską. Do momentu odkrycia ugruntował się pogląd, że Truso leżało w miejscu obecnego Elbląga.

Popularnonaukowa książka na temat badań w Truso zatytułowana "Truso. Między Weonodlandem a Witlandem" ukazała się w 2011 roku również nakładem elbląskiego muzeum.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce