Sandomierz: prelekcja pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski" w Muzeum Okręgowym
Dodane przez emes dnia 19 luty 2013 11:21:09
Prelekcja Piotra Chabrzyka pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski" w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza 26 lutego (wtorek) 2013 roku o godz. 17.00 do sandomierskiego Zamku na prelekcję pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski". Prowadzący - Piotr Chabrzyk z Działu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi - przedstawi monety jakimi posługiwała się ludność Polski od końca X do początków XII wieku, a także poruszy kwestię odrębności Małopolski względem pozostałych ziem piastowskich w świetle skarbów monet z XI wieku. >>>

Treść rozszerzona

Prelekcja Piotra Chabrzyka pt. Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza 26 lutego (wtorek) 2013 roku o godz. 17.00 do sandomierskiego Zamku na prelekcję Piotra Chabrzyka pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski".

Prelekcja Piotra Chabrzyka pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski" w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Piotr Chabrzyk jest pracownikiem naukowym w Dziale Numizmatycznym Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zajmuje się monetami wczesnośredniowiecznymi, zwłaszcza zaś ostatnim ćwierćwieczem XI wieku. Szczególnie interesuje się obiegiem tzw. denarów krzyżowych na terenach XI-wiecznej Polski.

W prelekcji m.in. przedstawi monety jakimi posługiwała się ludność Polski od końca X do początków XII wieku, a także poruszy kwestię odrębności Małopolski względem pozostałych ziem piastowskich w świetle skarbów monet z XI wieku.

Prelekcja Piotra Chabrzyka pt. "Monety wczesnośredniowiecznej Małopolski" w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Denar Księcia Bolesława Kędzierzawego "Dwaj Książęta za stołami". 1146-1152, srebro. Awers. Ze zbiorów Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Denar Księcia Bolesława Kędzierzawego "Dwaj Książęta za stołami".
1146-1152, srebro. Awers.
Ze zbiorów Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie możliwość identyfikacji monet. Organizatorzy zachęcają pasjonatów numizmatyki do przyniesienia swoich zbiorów.

Jolanta Smuniewska

Źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu