"Archeostrefa" w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie
Dodane przez emes dnia 21 luty 2013 12:01:10
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy (MSHM) w Pruszkowie zaprasza 2 marca na pierwsze spotkanie w ramach akcji "Archeostrefa". To seria cyklicznych warsztatów archeologicznych i artystycznych, mająca swój finał podczas pruszkowskiej Nocy Muzeów.Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy (MSHM) w Pruszkowie zaprasza 2 marca na pierwsze spotkanie w ramach akcji "Archeostrefa". To seria cyklicznych warsztatów archeologicznych i artystycznych, mająca swój finał podczas pruszkowskiej Nocy Muzeów. >>>
Treść rozszerzona

Archeostrefa w pruszkowskim muzeum

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy (MSHM) w Pruszkowie zaprasza 2 marca na pierwsze spotkanie w ramach akcji "Archeostrefa". To seria cyklicznych warsztatów archeologicznych i artystycznych, mająca swój finał podczas pruszkowskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy (MSHM) w Pruszkowie zaprasza 2 marca na pierwsze spotkanie w ramach akcji "Archeostrefa". To seria cyklicznych warsztatów archeologicznych i artystycznych, mająca swój finał podczas pruszkowskiej Nocy Muzeów.

"Archeostrefa jest częścią dużego projektu realizowanego obecnie przez MSHM Spotkaj (w) Muzeum, w skład którego wchodzą również: cykl wykładów - 'Archeologia dzieciństwa', spotkania familijne - 'Archeostacja', wystawy czasowe - 'Miłość' oraz 'Dusze maluczkie, dziecko i dzieciństwo poprzez wieki', a także warsztaty dla nauczycieli i muzealników 'Jak po korczakowsku uczyć siebie i innych'" - mówi Dorota Słowińska, dyrektor muzeum. "Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja i propagowanie myśli Janusza Korczaka, która ma stanowić punkt wyjścia do dyskusji nad metodami pracy z dziećmi oraz rozwoju własnego. Merytorycznym partnerem projektu jest Fundacja Korczakowska" - dodaje.

Archeostrefa skierowana jest do młodzieży w wieku 12-17 lat. To seria 10. spotkań, podczas których młodzi uczestnicy poznają realia życia swoich rówieśników z Mazowsza Zachodniego sprzed 2000 lat. Jak informują organizatorzy, uczestnicy w sposób ciekawy i przystępny dowiedzą się, jak wyglądały nastolatki w pradziejach, zobaczą jak się ubierały, co jadły, jakie miejsce zajmowały w swojej społeczności. Przekonają się również, czy istniał czas wolny na zabawy oraz odkryją, kiedy dziecko stawało się dorosłym i pełnoprawnym członkiem grupy. "Podczas każdego warsztatu wspólnie odsłonią fragment starożytnych realiów, dokonując odkryć nie tylko w warstwie wiedzy, ale i osobistego poznania" - deklarują muzealnicy.

Każde zajęcia składać się będą z dwóch części. Poznane zagadnienia z dziedziny archeologii uczestnicy przekładać będą na działania artystyczne. Planowane aktywności dobrano tak, by przekazać kompletne umiejętności budowania ekspozycji przy jednoczesnym rozwijaniu kreatywności oraz twórczego wyrażania własnych emocji i przemyśleń. W częściach poświęconych sztuce młodzież spróbuje swych sił m.in.: w malarstwie wielkoformatowym, rzeźbie, filmie, grafice, konstruowaniu instalacji, designie, a także pisaniu tekstów.

Założeniem Archeostrefy jest, by dorośli jedynie przekazywali wiedzę oraz narzędzia niezbędne do tworzenia poszczególnych technik wystawienniczych. Młodzi ludzie na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności samodzielnie zaprojektują oraz wykonają wystawę. To właśnie ich wizja interpretacji przeszłości przełoży się na ostateczny kształt ekspozycji na Noc Muzeów.

Nadal trwają zapisy. Zgłoszenia można kierować na adres k.brodowska@mshm.pl lub telefonicznie: 22 758 72 66. Wszystkie aktywności realizowane w ramach projektu są bezpłatne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce