"Rzymski wóz kupiecki" z Kalisza podróżuje po Europie i wzbudza zainteresowanie
Dodane przez emes dnia 29 wrzesień 2010 14:23:16
fot. Urząd Miejski w KaliszuReplika wozu kupieckiego z czasów Cesarstwa Rzymskiego, wybudowana z okazji tegorocznych obchodów 1850 rocznicy istnienia Kalisza, podróżuje po Europie. Była już w Gdańsku, Wieluniu i w Nowej Słupi podczas Dymarek Świętokrzyskich, w Trenczynie i Bratysławie na Słowacji, w parku archeologicznym Carnuntum w Austrii, w Grado, Akwileji, Ravenie i Adrii we Włoszech oraz w Ptuj i Szombathely na Węgrzech. >>>
Treść rozszerzona

Replika wozu kupieckiego z czasów Cesarstwa Rzymskiego, wybudowana z okazji tegorocznych obchodów 1850 rocznicy istnienia Kalisza, podróżuje po Europie. Była już w Gdańsku, Wieluniu i w Nowej Słupi podczas Dymarek Świętokrzyskich, w Trenczynie i Bratysławie na Słowacji, w parku archeologicznym Carnuntum w Austrii, w Grado, Akwileji, Ravenie i Adrii we Włoszech oraz w Ptuj i Szombathely na Węgrzech.

Podróż po Europie to część projektu promującego kulturowe dziedzictwo miast połączonych w czasach Imperium Rzymskiego tzw. Szlakiem Bursztynowym. Kalisz przewodniczy projektowi. Współorganizatorami i partnerami są miasta: Ptuj (Słowenia), Sopron (Węgry), Martin (Słowacja) oraz Adria (Włochy). Prezentacji wozu w Adrii we Włoszech towarzyszyło wiele imprez, m.in. happeningi, spektakle taneczne, pokaz mody i bursztynowej biżuterii, prezentacje kuchni antycznej, przejazd wozu przez centrum Adrii z pasażerami przebranymi w stroje z epoki.

Replika wozu powstała w ramach projektu "Wyprawa po bursztyn" promującego wiodący w starożytności przez Kalisz szlak bursztynowy. Zbudowany został według dokumentacji historycznej - fragmenty takiego pojazdu znaleziono w Niemczech, ma 3 m. długości, może nim podróżować 6-7 osób.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce, Urząd Miejski w Kaliszu