Ruda Śląska: zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Kochłowicach
Dodane przez emes dnia 01 sierpień 2013 09:45:00
Kochłowice - grodzisko. Widok od północy na fosę. Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku stożkowatym w Kochłowicach (dzielnica Rudy Śląskiej). Badacze znaleźli m.in. konstrukcje kamienno-drewniane oraz fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane. Prawdopodobnie udało się również uchwycić wschodni i zachodni obrys wieży mieszkalnej, która wznosiła się na szczycie kopca. >>>
Treść rozszerzona

Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej

Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej. Badacze znaleźli m.in. fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Gródek znajduje się w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej. Od 2009 roku opiekuje się nim Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca.

Kochłowice - grodzisko. Widok od południowego-wschodu. Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.
Kochłowice - grodzisko. Widok od południowego-wschodu.
Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.

"Archeologom udało się prawdopodobnie uchwycić wschodni i zachodni obrys wieży mieszkalnej, która wznosiła się na szczycie kopca. Miejsce dawnej wieży pokryte jest grubą warstwą przepalonej polepy glinianej, co świadczy o pożarze budynku. Polepa, którą obłożono ściany, miała chronić drewno przed ogniem i uszczelniać wnętrze przez zimnem" - poinformowało Genius Loci. Jego misją jest m.in. promocja historii i kultury Górnego Śląska.

Według stowarzyszenia najciekawsze są odnalezione - 2 metry poniżej obecnego poziomu fosy konstrukcje kamienno-drewniane, które "prawdopodobnie umacniały zbocza kopca przed podmywającą je wodą z fosy". "Dwa wyciągnięte kawałki drewna trafią do badań dendrochronologicznych, dzięki którym można będzie z dokładnością do kilku lat poznać datę ścięcia drzew i ich gatunek" - podało.

Podczas wykopalisk odnaleziono również fragmenty średniowiecznej ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, w pracach wykopaliskowych uczestniczyli studenci historii Uniwersytetu Śląskiego pod opieką prof. Antoniego Barciaka oraz młodzi historycy i archeolodzy. Młodzież wsparli także lokalni pasjonaci archeologii. Badaniami wykopaliskowymi kierował archeolog Dariusz Goiński.

Średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej - jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. Został usypany pod koniec XIII wieku. Na jego szczycie znajdowała się drewniana wieża mieszkalno-obronna, oblepiona gliną, która miała chronić obiekt przed pożarem. Wokół górnej części kopca wbito drewnianą palisadę. Poza nią dostępu do warowni strzegła głęboka fosa. Gródek spłonął z nieznanych przyczyn w XV wieku. Do dziś pozostały z niego dobrze zachowane: fosa, podgrodzie i szczyt kopca. Pierwsze badania na terenie gródka przeprowadzono w latach 80-tych.

Kochłowice - grodzisko. Widok od południowego-zachodu. Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.
Kochłowice - grodzisko. Widok od południowego-zachodu. 
Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.

Kochłowice - grodzisko. Widok od północy na fosę. Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.
Kochłowice - grodzisko. Widok od północy na fosę. 
Autor: Przemek Noparlik, lic. CC BY-SA 3.0.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce