Krzemionki: wystawa - "Krzemień w przyrodzie i kulturze"
Dodane przez emes dnia 27 listopad 2013 00:20:16
Krzemionki: wystawa - "Krzemień w przyrodzie i kulturze"Krzemień to dla geologów wciąż zagadkowa skała, której pochodzenie mimo wielu lat badań pozostaje nie do końca wyjaśnione. Dla archeologów to unikatowy surowiec mineralny będący kamieniem węgielnym w cywilizacyjnym pochodzie rodzaju ludzkiego. Wystawa "Krzemień w przyrodzie i kulturze" ma na celu przybliżenie zwiedzającym długiej i burzliwej geologicznej historii krzemienia oraz roli jaką odegrał w codziennym życiu człowieka. Na wystawie zostanie zaprezentowane kilkadziesiąt rodzajów krzemienia z różnych stron Europy, hipotezy dotyczące jego pochodzenia, a także sposoby wykorzystywania w pradziejach, czasach nowożytnych i współcześnie. >>>
Treść rozszerzona

"Krzemień w przyrodzie i kulturze" w Krzemionkach

Krzemień to dla geologów wciąż zagadkowa skała, której pochodzenie mimo wielu lat badań pozostaje nie do końca wyjaśnione. Dla archeologów to unikatowy surowiec mineralny będący kamieniem węgielnym w cywilizacyjnym pochodzie rodzaju ludzkiego. Krzemień od dawien dawna odgrywał ogromną rolę w życiu człowieka, jako surowiec do wytwarzania narzędzi czy krzesania ognia. Dziś ten tajemniczy kamień fascynuje artystów. Jego niepowtarzalny deseń i wyszukane piękno dają ogromne możliwości twórczej inspiracji.

Krzemionki: wystawa - "Krzemień w przyrodzie i kulturze"

Wystawa "Krzemień w przyrodzie i kulturze" ma na celu przybliżenie zwiedzającym długiej i burzliwej geologicznej historii krzemienia oraz roli jaką odegrał w codziennym życiu człowieka. Na wystawie zostanie zaprezentowane kilkadziesiąt rodzajów krzemienia z różnych stron Europy, hipotezy dotyczące jego pochodzenia, a także sposoby wykorzystywania w pradziejach, czasach nowożytnych i współcześnie.

Ekspozycja jest realizowana wspólnie przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.