"Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu"
Dodane przez emes dnia 28 listopad 2013 23:13:03
"Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu" - wystawa o początkach pismaSześć tabliczek zapisanych pismem klinowym, pochodzących ze starożytnej Mezopotamii, można obejrzeć na ekspozycji "Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu". Ambicją poznańskich muzealników jest próba odpowiedzi na szereg zaskakujących pytań, np.: ile kłopotów przysporzyło uczonym odszyfrowanie klinowych znaków? Ile rózg na plecach musiał zebrać mezopotamski uczeń? Dlaczego tak trudno nauczyć się pisać klinami? Po co mezopotamskim kupcom lew i kaczka? Dlaczego król Aszurbanipal miał wielkie uszy, a także po co do odszyfrowania klinów używać czekana i wspinaczkowej liny? Do 14 stycznia 2014 r. >>>
Treść rozszerzona

Wystawa o początkach pisma w Poznaniu

Sześć tabliczek zapisanych pismem klinowym, pochodzących ze starożytnej Mezopotamii, można obejrzeć na ekspozycji "Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu".

"Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu" - wystawa o początkach pisma

Jak informują muzealnicy, na ekspozycję składają się nie tylko zabytki. Zwiedzający poznają okoliczności towarzyszące powstaniu pisma i jego historię. Będzie można dowiedzieć się również, w jaki sposób badaczom udało się odczytać tajemnicze pismo klinowe.

Cenne artefakty prezentowane w Poznaniu pochodzą z obszaru starożytnej Mezopotamii, czyli terenu obecnego Iraku. Datowane są od końca III po połowę II tysiąclecia p.n.e. Wśród nich są tabliczki szkolne, na których można przeczytać typowy, powtarzający się tekst zawierający przykłady ćwiczeń pisarskich zapisanych ręką starożytnych uczniów. Jest również tekst wotywny pochodzący z wnętrza świątyni, dokument ze starożytnego procesu sądowego oraz zapisy gospodarcze wyliczające zakupione bądź zamówione produkty.

"Ekspozycja dostarczy wielu ciekawych, czasem nietypowych informacji na temat starożytnych cywilizacji bliskowschodnich. W klimacie irakijskiej flory można przyjrzeć się jednym z najstarszych przykładów działalności mezopotamskich skrybów" - mówi Łukasz Bartkowiak, kurator wystawy.

Ambicją poznańskich muzealników jest próba odpowiedzi na szereg zaskakujących pytań, np.: ile kłopotów przysporzyło uczonym odszyfrowanie klinowych znaków? Ile rózg na plecach musiał zebrać mezopotamski uczeń? Dlaczego tak trudno nauczyć się pisać klinami? Po co mezopotamskim kupcom lew i kaczka? Dlaczego król Aszurbanipal miał wielkie uszy, a także po co do odszyfrowania klinów używać czekana i wspinaczkowej liny?

Zakup prezentowanych na wystawie zabytków możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2014 r.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce