Gniezno: "Wyspa władców. Ostrów Lednicki" w Muzeum Początków Państwa Polskiego
Dodane przez emes dnia 29 listopad 2013 00:13:09
Gniezno: "Wyspa władców. Ostrów Lednicki" w Muzeum Początków Państwa Polskiego"Wyspa władców. Ostrów Lednicki" to tytuł nowej ekspozycji czasowej otwartej w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na wystawie można zobaczyć przedmioty luksusowe, liczne uzbrojenie oraz zabytki ukazujące różnorodne aspekty codziennego życia mieszkańców wyspy, która odegrała ważną rolę w powstaniu Polski. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wystawa wpisuje się w program obchodów "1050. Rocznicy Chrztu Polski". Wystawa będzie otwarta do 9 marca 2014 r. >>>
Treść rozszerzona

W Gnieźnie otwarto wystawę na temat początków Państwa Polskiego

"Wyspa władców. Ostrów Lednicki" to tytuł nowej ekspozycji czasowej otwartej w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na wystawie można zobaczyć przedmioty luksusowe, liczne uzbrojenie oraz zabytki ukazujące różnorodne aspekty codziennego życia mieszkańców wyspy, która odegrała ważną rolę w powstaniu Polski.

Gniezno: "Wyspa władców. Ostrów Lednicki" w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wystawa wpisuje się w program obchodów "1050. Rocznicy Chrztu Polski".

Pierwsza część ekspozycji omawia państwo pierwszych Piastów i wprowadza zwiedzającego w czasy kształtowania się tej monarchii. Tutaj zwiedzający zapozna się z zagadnieniami organizacji państwa, jego chrystianizacji oraz sił zbrojnych powiązanych z organizacją państwową.

Druga część wystawy odnosi się bezpośrednio do Ostrowa Lednickiego. Stanowi ją prezentacja wyspowego ośrodka władzy Piastów. Tutaj zaprezentowano szczegółową topografię wyspy oraz najważniejsze i najstarsze zabytki chrześcijańskiego kultu naszych ziem. Narracja zagadnień związanych z Lednicą wzbogacona jest o ich ogólnopolski kontekst.

Muzealnicy opracowali do wystawy specjalny program edukacyjny, w ramach którego odbędą się m.in. bezpłatne wykłady i warsztaty dla osób dorosłych poświęcone garncarstwu i tkaninie średniowiecznej, kuratorskie oprowadzanie po wystawie i zajęcia dla grup szkolnych.

Położony w Wielkopolsce Ostrów Lednicki pełnił od połowy X wieku funkcję jednej z głównych siedzib władzy państwa pierwszych Piastów. Było to centrum historycznego terytorium Polan, w pobliżu grodów w Poznaniu, Gieczu i Gnieźnie, stanowiące trzon młodego państwa Piastów. Według dr. Janusza Góreckiego - autora wystawy - znaczenie tego miejsca było ogromne, przede wszystkim jako czasowej siedziby władcy i jego rezydencji oraz jednego z najstarszych ośrodków sakralnych naszego państwa.

Zagospodarowanie wyspy odbyło się z inspiracji księcia Mieszka I. Pierwszy władca Polski był fundatorem kamiennych budowli, które wypełniały wnętrze grodu - palatium i kościoła wznoszonych od 2 połowy X w.

Wystawa będzie otwarta do 9 marca 2014 r.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce