"Czy leci z nami archeolog?"
Dodane przez emes dnia 22 lipiec 2010 15:56:41

Z inicjatywy członków Studenckiego Koła Naukowego "Wod.o.lot" przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powstaje film popularyzujący archeologię lotniczą pt. "Czy leci z nami archeolog?". >>>


Treść rozszerzona

W ramach akcji "Prospekcja lotnicza – Małopolska 2010" (penetracja i dokumentowanie stanowisk w rejonie woj. małopolskiego i świętokrzyskiego) powstaje film popularyzujący archeologię lotniczą pt. "Czy leci z nami archeolog?".

Film ma na celu pokazanie przydatności archeologii lotniczej w prospekcji, zaprezentowanie fotografii lotniczej, jako metody pozwalającej na odkrywanie stanowisk archeologicznych.

Efektem odbytych w połowie czerwca lotów polskim samolotem 3Xtrim, których celem było wykonanie zdjęć do filmu, jest ponad 2000 zdjęć, 3 godziny ujęć filmowych i wiele nowych odkryć. To dopiero początek - w filmie zostaną zaprezentowane również metody obróbki i analizy zdjęć oraz sposoby ich prezentacji i wykorzystania.

Inicjatorami przedsięwzięcia są członkowie Studenckiego Koła Naukowego "Wod.o.lot" przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Biorą w nim udział: Piotr Wroniecki (student IA UW, pomysłodawca i organizator), Miron Bogacki (fotograf i archeolog, pracownik IA UW), Roman Brejcha (czeski archeolog, absolwent Zachodnioczeskiego Uniwersytetu w Pilźnie, zajmuje się prospekcją lotniczą i fotointerpretacją), Stanisław Maksymowicz (redaktor, dziennikarz, reżyser, operator, pomysłodawca i organizator) i Krzysztof Wieczorek (pilot liniowy i sportowy, absolwent IA UW, mistrz Europy i świata w lataniu precyzyjnym).

Przedsięwzięcie objęły patronatem: Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy "Krzemionki" i Archeowieści.

Więcej informacji na stronie filmu "Czy leci z nami archeolog?" i stronach Studenckiego Koła Naukowego Nowoczesnych Metod Prospekcji i Dokumentacji Archeologicznej "Wod.o.Lot" przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce i SKN Wod.o.Lot.