Homo ... "niewiadomo"
Dodane przez Kasia dnia 14 kwiecień 2010 12:09:30

Sensacyjne odkrycie w jaskini Denisowa w górach Ałtaj na Syberii. Jedna mała kosteczka, którą znaleziono w 2008 roku, może być dowodem na istnienie nowego, nieznanego dotychczas gatunku człowieka. Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku po zbadaniu mtDNA stwierdzili, że różni się on zdecydowanie od znanych gatunków Homo. >>>


Treść rozszerzona

Sensacyjne odkrycie w jaskini Denisowa w górach Ałtaj na Syberii.

Jedna mała kosteczka, którą znaleziono w 2008 roku, może być dowodem na istnienie nowego, nieznanego dotychczas gatunku człowieka.

Kość prawdopodobnie należała do osobnika płci żeńskiej w wieku 5-8 lat żyjącego 48 do 30 tys. lat temu, nazwanego "Kobietą X". Znalezisko przekazano do Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku. Tam pod kierownictwem Johannesa Krause zespół naukowców wyizolował mtDNA osobnika (niepełne DNA zawarte w mitochondrium).

Po zbadaniu kości okazało się, że materiał genetyczny zdecydowanie różni się od Homo sapiens oraz Homo neanderthalensis. Pomiędzy tymi dwoma gatunkami znaleziono ok. 200 różnic, podczas gdy mtDNA osobnika z Jaskini Denisowa różniło się od sapiens w aż 385 miejscach.

Być może to dowód na to, że Ziemię zamieszkiwał wtedy nowy, nieznany dotąd gatunek człowieka!

Na podstawie www.nature.com