"Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe." - Klaus Schmidt
Dodane przez emes dnia 05 styczeń 2011 12:40:39
"Budowniczowie pierwotnych świątyń" - Klaus Schmidt (fot. www.piw.pl) W Goebekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji archeolodzy odkryli miejsce kultu sprzed jedenastu tysięcy lat. Jest to najstarszy znany nam dzisiaj pomnik dziejów ludzkości. Odkrycia dokonał zespół dr. Klausa Schmidta, archeologa z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. W książce "Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe" Schmidt przybliża historię odkrycia i historię ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat przed najstarszymi źródłami pisanymi. Jak deklaruje niemiecki archeolog, książka łączy wyniki badań archeologicznych z wrażeniami osobistymi. Nie stanowi kompendium aspirującego do fachowego wyczerpania tematu. Ma raczej zapewnić zarówno informację, jak i rozrywkę. Opowieść Schmidta to połączenie szerokiej wiedzy o dawnych kulturach Bliskiego Wschodu z fascynującą relacją z pracy archeologa. >>>
Treść rozszerzona

"Budowniczowie pierwotnych świątyń" - Klaus Schmidt

"Budowniczowie pierwotnych świątyń" - Klaus Schmidt (fot. www.piw.pl) W Goebekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji archeolodzy odkryli miejsce kultu sprzed jedenastu tysięcy lat. Jest to najstarszy znany nam dzisiaj pomnik dziejów ludzkości. Odkrycia dokonał zespół dr. Klausa Schmidta, archeologa z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. W książce "Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe" Schmidt przybliża historię odkrycia i historię ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat przed najstarszymi źródłami pisanymi.

Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii Rodowody cywilizacji.

Jak deklaruje niemiecki archeolog, książka łączy wyniki badań archeologicznych z wrażeniami osobistymi. Nie stanowi kompendium aspirującego do fachowego wyczerpania tematu. Ma raczej zapewnić zarówno informację, jak i rozrywkę.

Opowieść Schmidta to połączenie szerokiej wiedzy o dawnych kulturach Bliskiego Wschodu z fascynującą relacją z pracy archeologa.

"Wykopaliska na Goebekli Tepe potwierdzają sformułowaną już na początku tego przedsięwzięcia ocenę, że na obecnym etapie badań jest to miejsce nieporównywalne z żadnym innym. Jest to pomnik dziejów ludzkości, który przypuszczalnie w niedalekiej przyszłości uzyska tytuł dziedzictwa kultury światowej" - pisze o odkryciach Klaus Schmidt.

Jak podkreśla, ta ocena nie bierze się z nadmiaru radości odkrywcy i z pewnością nie przecenia znaleziska. Jest adekwatna. Przeprowadzone w tym miejscu wykopaliska dokumentują jedną z najbardziej znaczących przemian w historii, którą mniej więcej przed stuleciem Gordon Childe określił hasłem "rewolucji neolitycznej". Polegała ona na przejściu społeczeństwa łowców i zbieraczy na poziom kulturowy osiadłych rolników i hodowców bydła.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce