2010 - dobry rok dla polskich archeologów - podsumowania, zestawienia, rankingi...
Dodane przez emes dnia 12 styczeń 2011 14:35:09
Początek roku to okazja do przeprowadzenia rankingów i podsumowań: najważniejsze odkrycia, badania, projekty i inne wydarzenia w archeologii polskiej i na świecie według serwisu PAP - Nauka w Polsce, magazynu "Archeologia Żywa", "Archeowieści", "Archaeology Magazine", "Nature". >>>
Treść rozszerzona

Początek roku to okazja do przeprowadzenia rankingów i podsumowań.

Najważniejsze odkrycia, badania, projekty i inne wydarzenia w archeologii polskiej i na świecie.PAP - Nauka w Polsce: Dobry rok dla polskich archeologów w kraju i za granicą.

"Mijający rok okazał się pasmem licznych odkryć dokonanych przez polskich archeologów. Spektakularnych znalezisk dokonano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Czarnogórze czy Egipcie. Odbyło się również szereg ważnych imprez promujących dokonania polskich archeologów i popularyzujących tę dziedzinę."

Na liście najważniejszych odkryć polskich archeologów znalazły się:

Najważniejsze projekty popularyzujące archeologię:

Do ważnych dla polskiej archeologii wydarzeń zaliczone zostały ponadto:


2010 rok w polskiej archeologii - 10 najważniejszych wydarzeń według magazynu "Archeologia Żywa" (Polska ArcheoTOP 10 2010) ilustrowanych dobrymi zdjęciami (źródło: Odkrywcy.pl):

 1. Ząb Neandertalczyka - trzy zęby trzonowe, odkryte w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to pierwsze szczątki neandertalczyków znalezione w Polsce i jednocześnie w ogóle najstarsze ludzkie szczątki odkryto w naszym kraju. 
 2. Badania nad kulturą Chiribaya (Peru) - odkrycia polskich archeologów na cmentarzysku w El Pino są znamienne z dwóch powodów: dzięki nim wiemy więcej na temat jednej z ostatnich słabo poznanych przedinkaskich kultur południowego Peru oraz dlatego, że tym odkryciem polscy archeolodzy symbolicznie wkraczają w nowy obszar poszukiwań i mocno zaznaczają swoją obecność w Ameryce Południowej. 
 3. Powrót dziedzictwa Pomorza do Szczecina - do Polski powróciło kilkaset zabytków, które w wyniku zawieruchy wojennej trafiły na teren Niemiec, w tym prawdziwe archeologiczne rarytasy i dzieła sztuki. Są wśród nich złote monety, prahistoryczna biżuteria i bursztynowy niedźwiadek. 
 4. I Festiwal Filmów Archeologicznych, który zorganizowano w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, otworzył nowe perspektywy w upowszechnianiu i promowaniu dziedzictwa archeologicznego Polski oraz naszych badań archeologicznych, prowadzonych zarówno w kraju, jaki i za granicą. 
 5. Podziemny Rynek w Krakowie - jak twierdzą jego twórcy, jest to największe podziemne muzeum na świecie. Ale też ekspozycja pod rynkiem w Krakowie rzeczywiście przenosi współczesne polskie muzealnictwo archeologiczne w XXI wiek.
 6. Skansen "Karpacka Troja" - najpierw skansen został doszczętnie zniszczony przez powódź. W czerwcu wody pobliskiej rzeki zniszczyły pawilon wystawowy, dwie zrekonstruowane wioski, ogrodzenie, drogi, parking, instalacje... A potem całość jeszcze gruntowniej odbudowano. Prace nad "Karpacką Troją" w Trzcinicy (woj. podkarpackie) to przykład, z jaką determinacją można walczyć o placówki, które w niebanalny sposób popularyzują wiedzę archeologiczną. 
 7. Festiwal w Lądzie - w minionym roku odbyła się VI już edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Tym razem hasłem imprezy było: Misje, kościoły i klasztory. Festiwal w Lądzie zasługuje na uznanie ze względu na umiejętne połączenie ze sobą dwóch światów: nauki i tzw. rekonstruktorów. 
 8. Odkrycie kurhanu w Hagar el-Beida - wykopaliska dokończono mimo niesprzyjających warunków: zastrajkowali robotnicy, a archeolodzy dostali list z pogróżkami. Mimo to zespół dr. Marka Chłodnickiego zakończył badania wielkiego meroickiego kurhanu w miejscowości Hagar el-Beida w Sudanie - i to z jakim sukcesem. 
 9. Kościół w Czermnie - odkrycie fundamentów romańskiego kościoła w okolicach wsi Czermno na Lubelszczyźnie to dowód na to, jak skuteczne mogą być nowoczesne, nieinwazyjne metody badań archeologicznych. Właśnie dzięki nim potwierdzono lokalizację Czerwienia - głównego ośrodka Grodów Czerwieńskich. 
 10. Skarb monet z Risan - monet jest prawie 5 tys. i łącznie ważą ponad 15 kg. Ten wielki skarb srebrnych i brązowych numizmatów znalazł zespół pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka, prowadzący wykopaliska w Risan w Czarnogórze. To jedno z największych znalezisk antycznych monet na świecie. 

Archeowieści

Najciekawsze odkrycia w kraju:

 1. Odkrycie pierwszych szczątków "polskich" neandertalczyków z jaskini Stajnia.
 2. Skarb (srebrne monety i fragmenty biżuterii z XI wieku) z okolic Iławy.
 3. Odnalezione ślady obecności pod Cieszynem Homo erectus sprzed 800 tys. lat.
 4. Odnalezienie reliktów kościoła w Czermnie.
 5. Odkrycia w Dzielnicy: neolityczny posążek i najstarsze żyto w Polsce.
 6. Prehistoryczny grób ze Szczytnej (wyjątkowo bogaty w zabytki sprzed ponad 6 tys. lat).
 7. Pochówek dziecka z jaskini Borsuka (najstarszy znany pochówek w Polsce).
 8. Brama grodziska z 900 roku w Tumie.
 9. (ex aequo) Sambijska biżuteria i rzymskie naczynie szklane - importy na cmentarzysku w Weklicach oraz wczesnośredniowieczna łaźnia z Brzezia w Małopolsce.

Najciekawsze polskie odkrycia za granicą:

 1. Karawanseraj z Tell Arbid i obalenie hipotezy o prawie całkowitym wyludnieniu północnej Mezopotamii pod koniec III tysiąclecia p.n.e.
 2. Kamieniołomy budowniczych najstarszej piramidy świata - piramidy Dżesera w Sakkarze w Egipcie.
 3. Skarb monet z Risan w Czarnogórze.
 4. Rzymski fort w Bałakławie na Krymie.
 5. Prehistoryczna osada z V tys. p.n.e. w rejonie As-Sabbiya w Kuwejcie.

Supermózg.Gazeta.pl: najciekawsze odkrycia polskich archeologów w 2010 roku (i dobre zdjęcia).

"Mijający rok okazał się bardzo udany dla polskich archeologów. Nadzwyczajnych znalezisk dokonano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Czarnogórze i Egipcie." 

 1. Skarb monet odkryty w Risan w Czarnogórze.
 2. Polski neandertalczyk - pierwsze znane szczątki człowieka neandertalskiego z Jaskini Stajnia.
 3. Pierwszy polski pochówek - grób dziecka sprzed najpewniej 27,5 tys. lat z Jaskini Borsuka.
 4. Kunszt paleolitycznych jubilerów - kolekcja 112 zawieszek wykonanych z z zębów zwierzęcych z Jaskini Borsuka.
 5. Prehistoryczne narzędzia górnicze z neolitycznych kopalni krzemienia w Krzemionkach.
 6. Starożytna stajnia w Tell El-Retaba w Delcie Nilu w Egipcie.
 7. Wapień dla faraona Dżesera - pozostałości po kamieniołomach, z których pozyskiwano wapień do budowy najstarszej piramidy Egiptu.
 8. Udany rok archeologii - zrealizowano wiele szeroko zakrojonych projektów popularyzujących archeologię. Padł również pierwszy klaps filmu dokumentalnego o twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierzu Michałowskim w reżyserii Władysława Jurkowa.

PAP - Nauka w Polsce: Rok 2010 w polskiej i światowej nauce.

Na liście najważniejszych wydarzeń w minionym roku znalazły się między innymi:


"Archaeology Magazine" (najpopularniejsze czasopismo archeologiczne na świecie, dwumiesięcznik, USA)

Top 10 Discoveries of 2010 - 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2010 roku:


"Nature" (jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie)

Wśród najważniejszych wydarzeń naukowych i przyrodniczych 2010 roku znalazły się publikacje wyników badań dowodzących, że człowiek współczesny (Homo sapiens) krzyżował się z przedstawicielami dwóch wymarłych gałęzi ludzkiej rodziny hominidów - Neandertalczykami i Denisowianami.