Ukazał się "Przewodnik archeologiczny po Polsce"
Dodane przez emes dnia 13 styczeń 2011 14:46:40
Przewodnik Archeologiczny po Polsce - fot. www.arkady.com.plUkazał się "Przewodnik Archeologiczny po Polsce" - ponad 700 stron, ponad 200 opisanych miejsc i obiektów (zabytków, kolekcji muzealnych, rekonstrukcji), przy każdym opisie mapka, zdjęcia oraz informacje dotyczące dojazdu i możliwości zwiedzania, przy wielu dodatkowo rysunkowe rekonstrukcje pierwotnego wyglądu, ciekawostki i anegdoty. Autorzy "Przewodnika..." to archeolodzy: Agnieszka Malinowska-Sypek, Daniel Sukniewicz i Wojciech Brzeziński oraz historyk Robert Sypek. >>>
Treść rozszerzona

Przewodnik Archeologiczny po Polsce - fot. www.arkady.com.plPrzewodnik Archeologiczny po Polsce 
Wydawnictwo: Arkady (wydany w grudniu 2010) 
Autor: praca zbiorowa - Agnieszka Malinowska-Sypek, Robert Sypek, Daniel Sukniewicz, Wojciech Brzeziński. 
Ilość stron - 704, oprawa twarda, format 17x25cm. 
ISBN: 978-83-213-4624-3

Cena: 119.00zł

Bogato ilustrowany przewodnik przedstawiający najciekawsze stanowiska archeologiczne: grody, świątynie, kurhany, cmentarzyska, zamki. Wszystkie miejsca opisano w sposób umożliwiający zaplanowanie ciekawej wycieczki, podano informację, jak do nich dotrzeć, na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania. Zdjęcia (współczesne i archiwalne), opisy i rekonstrukcje pokazują obecny stan zabytków i pozwalają wyobrazić sobie, jak żyli ludzie w odległych epokach. - ze strony Księgarni Wydawnictwa Arkady.


Ukazał się "Przewodnik Archeologiczny po Polsce" - obszerna publikacja autorstwa Agnieszki Malinowskiej-Sypek, Daniela Sukniewicza, Roberta Sypka i Wojciecha Brzezińskiego, wydana przez Arkady. Na ponad siedmiuset stronach zawarte zostały opisy 200 miejsc "pamiętających prehistorię", interesujących kolekcji muzealnych i rekonstrukcji oraz propozycje szlaków/tras tematycznych. Ilustrują je liczne mapy, zdjęcia, rysunki, schematy i rekonstrukcje.

To bardziej album niż przewodnik - z powodu rozmiarów i wagi trudno będzie go spakować do kieszeni plecaka i zabrać na włóczegę.

Autorzy "Przewodnika..." to archeolodzy: Agnieszka Malinowska-Sypek, Daniel Sukniewicz i Wojciech Brzeziński oraz historyk i publicysta Robert Sypek. Robert Sypek i Agnieszka Malinowska-Sypek mają już na swoim koncie serię przewodników "Zamki i obiekty warowne ..." i współautorstwo kilku tomów "Mitologii świata" wydanej przez "Rzeczpospolitą", Wojciech Brzeziński to dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Daniel Sukniewicz - archeolog i dziennikarz - redaguje serwis www.polishgeographic.pl.

W pierwszej części "Przewodnika..." czytelnik znajdzie wprowadzenie w tematykę: krótko o archeologii jako nauce, zarys prehistorii ziem dzisiejszej Polski, tabelę chronologiczną.

W głównej części znajdują się opisy obiektów, pogrupowane według położenia na mapie Polski - w każdym z województw przedstawionych ich jest z reguły kilkanaście. Najwięcej jest opisów zabytków średniowiecznych - te są najbardziej "zauważalne" i atrakcyjne dla przeciętnego zwiedzającego. Przy opisach, wzbogaconych zdjęciami, często też rysunkowymi rekonstrukcjami pierwotnego wyglądu, ciekawostkami i anegdotami, znajdują się również informacje praktyczne: możliwość dojazdu, zwiedzania, godzin otwarcia, itp.

Na końcu znajdziemy indeks nazw i miejscowości ułatwiający znalezienie konkretnego obiektu oraz wykaz literatury polecanej przez autorów.

Jako przewodnik dla turystów, chcących zaplanować wyprawę w najbardziej znane miejsca związane z historią (i prehistorią) Polski, wydawnictwo jest bardzo wartościowe. Podobnie zadowoleni będą ci, którzy po prostu siądą w fotelu żeby "poczytać", zwłaszcza, że ostatnia tego typu publikacja ukazała się w 1973 roku (Przewodnik archeologiczny po Polsce, Gąssowski Jerzy, Kempisty Andrzej, Wrocław 1973, Wydawnictwo Ossolińskich, 91 stron).

Bardziej zaawansowanych czytelników może razić brak wielu, czasem ważnych, stanowisk oraz lakoniczność opisów obiektów - jest to jednak publikacja popularyzatorska, a nie praca naukowa.