Letnie Spotkania z Nauką - Od Pana Samochodzika do archeologii
Dodane przez emes dnia 11 sierpień 2010 03:15:58

"Od Pana Samochodzika do archeologii - podróże archeologiczne z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego" - wykład popularnonaukowy dr Arkadiusza Koperkiewicza w ramach "Letnich Spotkań z Nauką" (14 sierpnia 2010 r.). >>>


Treść rozszerzona

14 sierpnia gości Letnich Spotkań z Nauką w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad Jeziorem Wdzydze dr Arkadiusz Koperkiewicz zabierze w podróż w przeszłość z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowiec opowie o czasach Aleksandra Macedońskiego, początkach chrześcijaństwa w Polsce, o bitwach pod Oliwą i pod Grunwaldem, a także przybliży specyfikę badań archeologicznych miejsc zbrodni.

Wykład dr Koperkiewicza będzie poświęcony popularyzacji badań archeologicznych prowadzonych z ramienia Instytutu Archeologii UG. Jest to najmłodsza w Polsce, działająca od pięciu lat placówka uniwersytecka.

Jak informuje badacz - w materiałach przesłanych przez organizatorów Letnich Spotkań z Nauką - prezentacja stanowisk rozpoczyna się od badań starożytnego miasta nad rzeką Wardar z czasów Aleksandra Macedońskiego w Republice Macedonii. Negotino Gradishte, to starożytne miasto założone na wzgórzu, z widokiem na dolinę Wardaru i współczesne miasto Negotino znane powszechnie z produkcji win. Zainicjowane w 2009 r. badania przyniosły wiele interesujących odkryć.

Główny nurt zainteresowań badawczych prelegenta to obrzędowość pogrzebowa na progu chrześcijaństwa w Polsce. W wykładzie nie zabraknie zatem rozważań nad stereotypem archeologa "omiatającego miotełką szkielety ludzkie". Dr Koperkiewicz zastanowi się wraz ze słuchaczami nad etyczną stroną tego zajęcia.

Kolejnym punktem spotkania będzie prezentacja najnowszych badań na terenie Gdańska. Zdaniem badacza, ich wyniki są zaskakujące, układają się z nich nieznane dotąd fragmenty dziejów miasta.

"Przy tej okazji na przypomnienie zasługuje postać zwycięzcy bitwy pod Oliwą, admirała Arenda Dickmanna. Jego pochówek został zlokalizowany na terenie Bazyliki Mariackiej, a zapomniana postać historii Polski doczekała się upamiętnienia w postaci nowej płyty nagrobnej" - zaznacza dr Koperkiewicz.

Naukowiec planuje też nawiązać do 600. rocznicy obchodów bitwy pod Grunwaldem. Jego wystąpienie zakończy prezentacja badań zamku krzyżackiego z miejscowości Bezławki, koło Reszla.

"Badania archeologiczne to także czasy najnowsze. W nawiązaniu do tragedii smoleńskiej możliwe jest przybliżenie specyfiki badań archeologicznych miejsc zbrodni, w tym przypadku jednego z trzech miejsc pochówków polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 r. w Charkowie" - dodaje archeolog.


Dr Arkadiusz Koperkiewicz jest pracownikiem naukowym i wykładowcą Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizował się m.in. w konserwacji zabytków archeologicznych i archeologii podwodnej. Jego obecne zainteresowania badawcze skupiają się na obrzędowości pogrzebowej wczesnego średniowiecza, architekturze zakonu krzyżackiego w Prusach, tzw. antropologii symbolicznej oraz metodyce badań archeologicznych.

Naukowiec kieruje badaniami wykopaliskowymi (od 1999 roku pracował na ponad 30 wykopaliskach). Jest autorem kilkunastu publikacji w specjalistycznych czasopismach naukowych.


"Letnie Spotkania z Nauką" są organizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki przez Instytut Budownictwa Wodnego (IBW) PAN w Gdańsku i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Spotkania zaplanowano od 3 lipca do 21 sierpnia w każdą sobotę o godzinie 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie. Wstęp wolny.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce