Homo sapiens wywodzi się z południowej Afryki - wskazują badania genetyczne
Dodane przez emes dnia 24 marzec 2011 13:51:09
Buszmeni z Botswany. Źródło: Wiki Commons, autor: Isewell, lic. CC-BY-SA-2.5. Pierwsi ludzie wyłonili się w południowej Afryce. Wskazują na to badania genetyczne, których wyniki opublikowano na łamach tygodnika "PNAS". Amerykańsko-hiszpański zespół naukowców przeprowadził szeroko zakrojone badania genetyczne wśród przedstawicieli 27 ludów afrykańskich. Społeczności łowiecko-zbierackie w południowej Afryce należą do najbardziej zróżnicowanych genetycznie, co może świadczyć, że właśnie tam należy ulokować "kolebkę ludzkości". >>>
Treść rozszerzona

Naukowcy: pierwsi ludzie pojawili się w południowej Afryce

Pierwsi ludzie wyłonili się w południowej Afryce, nie zaś we wschodniej. Wskazują na to badania genetyczne, których wyniki opublikowano na łamach tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Społeczności łowiecko-zbierackie w południowej Afryce należą do najbardziej zróżnicowanych genetycznie. Zdaniem badaczy, to raczej w tym regionie należy ulokować "kolebkę ludzkości", nie zaś w Afryce wschodniej.

Amerykańsko-hiszpański zespół naukowców przeprowadził szeroko zakrojone badania genetyczne wśród wielu łowiecko-zbierackich populacji afrykańskich. Dzięki temu wyłonił się skomplikowany obraz zróżnicowanych genetycznie grup na obszarze całego kontynentu. Niestety, okazało się zarazem, że dzisiaj ta różnorodność zanika wraz z topnieniem liczebności tych wędrownych populacji.

Buszmeni z Botswany. Źródło: Wiki Commons, autor: Isewell, lic. CC-BY-SA-2.5.
Buszmeni z Botswany. Źródło: Wiki Commons, autor: Isewell, lic. CC-BY-SA-2.5.

Wyniki badań dowodzą, że najbardziej różnorodne genetycznie populacje wśród Afrykanów, to buszmeni namibijscy oraz Khomani, pigmeje Biaka ze środkowej Afryki i lud Sandawe z Tanzanii. Są to zatem najstarsze populacje Homo sapiens - podkreślają naukowcy.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

O wynikach analiz DNA afrykańskich ludów pisze też Rp.pl w artykule Południowa Afryka miejscem narodzin Homo sapiens

Mapa przedstawiająca rozprzestrzenianie się Homo sapiens (kolor czerwony). Źródło: Wiki Commons, autor: Altaileopard, SVG by Magasjukur2, lic. CC-BY-SA-2.5.
Mapa przedstawiająca rozprzestrzenianie się Homo sapiens (kolor czerwony).
Źródło: Wiki Commons, autor: Altaileopard, SVG by Magasjukur2, lic. CC-BY-SA-2.5.