"Rzymski wóz kupiecki" z Kalisza po raz drugi wyrusza w podróż po Europie
Dodane przez emes dnia 03 kwiecień 2011 21:03:18
fot. Urząd Miejski w KaliszuWybudowana w Kaliszu replika wozu kupieckiego z czasów Cesarstwa Rzymskiego po raz drugi wyrusza w podróż po Europie. Wóz powstał w 2009 roku w ramach projektu "Wyprawa po bursztyn" ("Amber Expedition") promującego kulturowe dziedzictwo miast połączonych tzw. Szlakiem Bursztynowym. W tym roku wóz odwiedzi Słowację, Węgry i Słowenię. >>>
Treść rozszerzona

Wybudowana w Kaliszu replika wozu kupieckiego z czasów Cesarstwa Rzymskiego po raz drugi wyrusza w podróż po Europie.

fot. Urząd Miejski w KaliszuWóz w ubiegłym roku był w Gdańsku, Wieluniu i w Nowej Słupi podczas Dymarek Świętokrzyskich, w Trenczynie i Bratysławie na Słowacji, w parku archeologicznym Carnuntum w Austrii, w Grado, Akwileji, Ravenie i Adrii we Włoszech oraz w Ptuj i Szombathely na Węgrzech. W tym roku podróż po Europie rozpocznie się pod koniec maja, wóz odwiedzi Słowację, Węgry i Słowenię.

Podróż to część projektu promującego kulturowe dziedzictwo miast połączonych w czasach Imperium Rzymskiego tzw. Szlakiem Bursztynowym. Kalisz przewodniczy projektowi. Współorganizatorami i partnerami są miasta: Gdańsk, Ptuj (Słowenia), Sopron (Węgry), Martin (Słowacja) oraz Adria (Włochy).

Wóz powstał w ramach projektu "Wyprawa po bursztyn" ("Amber Expedition") promującego wiodący w starożytności przez Kalisz szlak bursztynowy. Wybudował go kaliski rzemieślnik Mieczysław Machowicz, współpracowali z nim kowale, stolarze, stelmach. Zbudowany został według dokumentacji historycznej - ikonografii, fragmentów pojazdów znalezionych przez archeologów, pomocne okazały się też relikty antycznych dróg, na których zachowały się koleiny. Wóz wykonano z drewna dębowego, ma stalowe okucia, kabina pokryta jest skórą juchtową, która została zakonserwowana tranem i natarta woskiem chroniącym przed deszczem. Ma 3 m. długości, może nim podróżować 6-7 osób.

Więcej: Rp.pl - Z Kalisza wyrusza wyprawa po bursztyn, ŻycieWarszawy.pl - Z Kalisza rusza wyprawa po bursztyn