Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny ma stronę internetową
Dodane przez emes dnia 08 sierpień 2011 16:00:12
Świętokrzyski szlak archeo-geologiczny Szlak powstanie do końca 2011 r. Na jego trasie znajdą się między innymi Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki i Jaskinia Raj. Na stronie internetowej Szlaku można znaleźć między innymi plany dojazdu, informacje o obiektach, fotografie i trójwymiarowe prezentacje, słowniczek pojęć archeo- i geologicznych, interaktywną tabelę er i epok, pozwalającą umieścić poszczególne zjawiska w czasie, scenariusze lekcji terenowych dla nauczycieli, internetową grę dla dzieci. >>>
Treść rozszerzona

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny ma stronę internetową 

Świętokrzyski szlak archeo-geologicznyInformacje o atrakcjach archeo- i geologicznych takich jak rezerwaty Zachełmie i Wietrznia, Jaskinia Raj, kopalnia w Krzemionkach oraz scenariusze lekcji terenowych i słowniczek pojęć, można znaleźć na nowo powstałej stronie internetowej Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.

Trasa szlaku wiedzie od Bałtowa poprzez Krzemionki, Nową Słupię, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin.

Pod adresem www.szlakarcheogeo.pl można znaleźć informacje o obiektach, jakie tworzą szlak oraz plany dojazdu. Zamieszono także ich fotografie i trójwymiarowe prezentacje. Jest słowniczek pojęć archeo- i geologicznych oraz interaktywna tabela er i epok, pozwalająca umieścić poszczególne zjawiska w czasie.

Przygotowano internetową grę dla dzieci oraz scenariusze lekcji terenowych dla nauczycieli. Turyści znajdą także informacje o imprezach rekreacyjnych odbywających się w regionie i adresy miejsc noclegowych. Z witryny można pobrać przewodnik po szlaku, opublikowany w językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim.

Uruchomienie strony internetowej jest elementem projektu, obejmującego budowę obiektów turystycznych i oznakowania atrakcji szlaku.

W ramach projektu w kieleckim rezerwacie Wietrznia powstanie Centrum Geoedukacji z galerią ziemi, które ma być profesjonalnym ośrodkiem kształcenia geologicznego. Centrum ma prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy, ma przekazywać wiedzę geologiczną laikom i przyciągać turystów, nie tylko z Polski. Będzie to centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

Fragment podziemnych wyrobisk w Krzemionkach (fot. krzemionki.pl)Na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie zespół wystawienniczo-konferencyjny połączony z istniejącą podziemną galerią.

Rodzina neandertalczyków na wystawie przy Jaskini Raj (fot. www.jaskiniaraj.pl)Podążając szlakiem można zwiedzić Jaskinię Raj - jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną bogatą szatą naciekową.

Do szlaku włączono także kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy znaleźli tropy tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego (logotyp szlaku nawiązuje do wizerunku czworonoga).

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny powstanie do końca 2011 r. Projekt realizuje miasto Kielce w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gminą Chęciny i świętokrzyską Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Przedsięwzięcie o wartości ponad 32 mln zł jest w 85 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Za promocję szlaku, który ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w województwie, odpowiada Regionalna Organizacja Turystyczna.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce