WROCŁAW: w Muzeum Archeologicznym rusza Szkoła Archeologii im. Indiany Jonesa
Dodane przez emes dnia 06 wrzesień 2011 19:11:24
"Stanowisko archeologiczne" na Pikniku Archelogicznym Rydno, fot. rydno.pttk.pl Od przyszłego tygodnia dziedziniec Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu stanie się "stanowiskiem archeologicznym" w ramach inicjatywy edukacyjnej "Szkoła Archeologiczna im. Indiany Jonesa". W specjalnie zaaranżowanej piaskownicy, z ukrytymi replikami zabytków archeologicznych, dzieci będą poznawać warsztat pracy archeologa: będą musiały przy pomocy łopatek, pędzelków i wykrywaczy metalu odnaleźć i wydobyć "zabytek" oraz opisać go w kwestionariuszu. >>>
Treść rozszerzona

Zabawa plenerowa dla najmłodszych w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu

"Stanowisko archeologiczne" na Pikniku Archelogicznym Rydno, fot. rydno.pttk.plSpecjalnie zaaranżowana piaskownica, w której ukryto repliki zabytków archeologicznych, stanie się placem zabawy edukacyjnej przygotowanej przez wrocławskie Muzeum Archeologiczne. Placówka przygotowała zabawę w ramach inicjatywy edukacyjnej Szkoła Archeologiczna im. Indiany Jonesa. Celem zabawy jest przybliżenie najmłodszym warsztatu pracy archeologa. "Chcemy skonfrontować filmowy wizerunek archeologa z rzeczywistością, która jest inna niż to, co pokazywane jest w filmach" - tłumaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej archeolog Tomasz Borkowski.

Na potrzeby każdej z zabaw pracownicy Muzeum Archeologicznego ukryją w piasku przedmioty będące replikami zabytków archeologicznych. "Dzieci będą musiały je wykopać, a następnie opisać w kwestionariuszu, który jest uproszczoną wersją tego, którym posługują się archeolodzy" - opowiadał Borkowski.

Uczestnicy zabawy dostaną łopatki, pędzelki oraz mini wykrywacze metalu. "Chcemy również, aby dzieci opisały czym jest archeologia oraz narysowały swoje wyobrażenie archeologa" - tłumaczył Borkowski.

Piaskownicę ustawiono na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. Tuż przy niej widnieje rysunek przedstawiający filmowego Indianę Jonesa.

Zajęcia mają odbywać się cyklicznie w zorganizowanych grupach, do których trwają zapisy.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

"Uczniowie do łopat, czyli szkoła archeologii w Arsenale" - artykuł w serwisie Gazeta.pl > Wrocław (zdjęcia)