Krzemionki i Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny na "Open Days 2011" w Brukseli
Dodane przez emes dnia 25 październik 2011 21:39:10
Tak prezentowało się stanowisko województwa świętokrzyskiego z zewnątrz. Fot. P. Król Podczas Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów "Open Days 2011" w Brukseli, od 9 do 12 października, można było obejrzeć wystawę promującą Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Szlak łączy w sobie 18 wyjątkowych na skalę europejską obiektów geologicznych i archeologicznych, a wśród nich pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Część ekspozycji, poświęcona neolitycznym kopalniom, składała się m. in. z odtworzonego fragmentu podziemnego korytarza zamkniętego ekranem LCD, na którym można było zobaczyć wizualizację przejścia przez niski ciasny kopalniany chodnik. Duże zainteresowanie wzbudzała również żywa rekonstrukcja pracowni krzemieniarskiej, gdzie Artur Jedynak, archeolog z Muzeum w Krzemionkach, prezentował pradziejowe techniki obróbki krzemienia i inne aspekty pracy neolitycznego górnika. Na wystawie nie mogło zabraknąć również innego fenomenu archeologicznego Ziemi Świętokrzyskiej - starożytnego centrum górniczo-hutniczego. Oprócz najważniejszych informacji i zdjęć z eksperymentalnego wytopu żelaza zwiedzający mogli obejrzeć oryginalny kloc żużla sprzed 2000 lat. >>>
Treść rozszerzona

Promocja Krzemionek i Szlaku Archeo-Geologicznego w Brukseli

Od 9 do 12 października, podczas Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów "Open Days 2011" w Brukseli, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z poszczególnymi województwami, przedstawiło najciekawsze projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W zorganizowanym w największym parku stolicy Belgii Miasteczku Polskim nie zabrakło oczywiście Województwa Świętokrzyskiego, które zaprezentowało Szlak Archeo-Geologiczny powstały w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ten najnowszy świętokrzyski produkt turystyczny łączy w sobie 18 wyjątkowych na skalę europejską obiektów geologicznych i archeologicznych, a wśród nich oczywiście pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Część ekspozycji, poświęcona największym w Europie neolitycznym kopalniom krzemienia, składała się m. in. z odtworzonego fragmentu podziemnego korytarza zamkniętego ekranem LCD, na którym można było zobaczyć wizualizację przejścia przez niski ciasny kopalniany chodnik. Duże zainteresowanie wzbudzała również żywa rekonstrukcja pracowni krzemieniarskiej, gdzie Artur Jedynak, archeolog z Muzeum w Krzemionkach, prezentował pradziejowe techniki obróbki krzemienia i inne aspekty pracy neolitycznego górnika. Każdy zwiedzający mógł wypróbować ostrość krzemienia na kawałku skóry lub drewna. Była też możliwość przyłączenia się do trwającego trzy dni eksperymentu archeologicznego polegającego na wygładzaniu powierzchni ostrza krzemiennej siekiery na kamiennej płycie szlifierskiej. Duży fragment prezentacji poświęcony był też samemu krzemieniowi pasiastemu i jego współczesnemu wykorzystaniu. Na wystawie nie mogło zabraknąć również innego fenomenu archeologicznego Ziemi Świętokrzyskiej - starożytnego centrum górniczo-hutniczego. Oprócz najważniejszych informacji i zdjęć z eksperymentalnego wytopu żelaza zwiedzający mogli obejrzeć oryginalny kloc żużla sprzed 2000 lat.

Do geologicznych hitów świętokrzyskiej prezentacji trzeba zaliczyć tropy najstarszego czworonoga poruszającego się po stałym lądzie - tetrapoda. Niesamowite wrażenie robiły również piaskowcowe płyty z Wiór z fantastycznie zachowanymi odciskami łap gadów triasowych. Są one tylko cząstką kolekcji Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

Wystawa promująca najwspanialsze zabytki archeologiczne i geologiczne regionu świętokrzyskiego została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Kielcach. Autorem koncepcji ekspozycji był Paweł Król z Muzeum Narodowego w Kielcach. W ciągu trzech dni funkcjonowania wystawy zwiedziło ją kilka tysięcy osób.

Polskie miasteczko w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli. Fot. A. Jedynak

Stanowisko województwa świętokrzyskiego - prezentacja szlaku archeo-geologicznego. Fot. P. Król

Tak prezentowało się stanowisko województwa świętokrzyskiego z zewnątrz. Fot. P. Król

Muzeum w Krzemionkach reprezentował Artur Jedynak prowadząc warsztat pradziejowej obróbki krzemienia. Fot. P. Król

Jedni z wielu gości świętokrzyskiej wystawy. Fot. P. Król

Historie zaklęte w krzemieniu. Kolekcja J. Chałupczaka z Sandomierza. Fot. P. Król

Warsztat pradziejowego krzemieniarza. Fot. P. Król