Warto przeczytać: "Fotografia i nauka: Archeologia z lotu ptaka" - ŚwiatObrazu.pl
Dodane przez emes dnia 17 listopad 2011 00:38:48
Stanowisko archeologiczne - zdjęcie lotnicze (fot. Wikimedia Commons, autor: J. Dassié, lic. CC-BY-SA-3.0) "Aby zostać archeologiem powinno się być ptakiem. Te słowa brytyjskiego lekarza i zapalonego archeologa-amatora, dr Williama Freemana, najlepiej oddają istotę tej cudownej dziedziny jaką jest rozwiązywanie zagadek przeszłości z przestworzy." - tak zaczyna się artykuł "Archeologia z lotu ptaka" z cyklu "Fotografia i nauka" w serwisie ŚwiatObrazu.pl. >>>
Treść rozszerzona

"Aby zostać archeologiem powinno się być ptakiem. Te słowa brytyjskiego lekarza i zapalonego archeologa-amatora, dr Williama Freemana, najlepiej oddają istotę tej cudownej dziedziny jaką jest rozwiązywanie zagadek przeszłości z przestworzy." - tak zaczyna się artykuł "Archeologia z lotu ptaka" z cyklu "Fotografia i nauka" w serwisie ŚwiatObrazu.pl.

Przeczytamy między innymi o pierwszych próbach z końca XIX wieku, sprzęcie dostępnym w tym czasie, pierwszych odkryciach stanowisk archeologicznych z lotu ptaka na początku wieku XX (m.in. rzymskiej willi w Vilbel, w Hesji) i pierwszych próbach dokumentowania stanowisk (n.p. cmentarzyska Jebel Moya w Nubii, w Sudanie) oraz referacie Osberta G. F. Crawforda "Rekonesans lotniczy i archeologia", wygłoszonym w 1923 roku na uroczystym posiedzeniu Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (referat ten został okrzyknięty za moment narodzin archeologii lotniczej).

Stanowisko archeologiczne - zdjęcie lotnicze (fot. Wikimedia Commons, autor: J. Dassié, lic. CC-BY-SA-3.0)
Stanowisko archeologiczne - zdjęcie lotnicze (fot. Wikimedia Commons, autor: J. Dassié, lic. CC-BY-SA-3.0)

W dalszej części jest mowa między innymi rozwoju archeologii lotniczej w XX wieku, możliwym dzięki doskonaleniu technik fotograficznych i upowszechnieniu zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz osiągnięciach polskich archeologów od dwudziestolecia międzywojennego (Biskupin).

Warto przeczytać: "Fotografia i nauka: Archeologia z lotu ptaka" w serwisie ŚwiatObrazu.pl